Kisgyerek

Kóla és ropi: működhet, ha hányt a gyerek?

Mit érdemes adni akkor, ha hányt a gyerek és meg akarjuk előzni a kiszáradást?
2024. Október 10.

A kisebb gyerekeknél az egyik leggyakrabban előforduló panasz a hányás, ami kiszáradást is okozhat, főleg, ha minél kisebb gyerekről van szó. De nemcsak a folyadékot, hanem az ásványi anyagot is pótolnunk kell ilyenkor.

Érdemes azzal tisztában lenni, hogy a hányás nem maga a betegség, hanem tünet: nagyon sokféle oka lehet annak, ha hányás jelentkezik. Ilyen ok lehet a gyomor- és bélrendszert vagy a központi idegrendszert érintő probléma.

beteg gyerek ágyban

Kép: Getty Images

Ha a gyermek elrontotta a gyomrát és ettől hányt, akkor a legtöbb esetben már az segíteni szokott, ha a hányás után pihen egy kicsit. Ha ilyenkor nem kíséri láz, hasmenés a hányást, akkor csak egy egyszeri tünetről beszélhetünk. Amennyiben viszont a hányás ismétlődik, esetleg láz és hasmenés is jelentkezik, már fertőzéses hányás állhat a háttérben. Ezt leggyakrabban calici- vagy rotavírus fertőzés okozza. Ebben az esetben a kiszáradás veszélye áll fenn, ezért nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás: két hányás között amikor van egy kis szünet, ezért ilyenkor tudunk egy kis vizet kortyoltatni a kicsivel.

Kortyonként

Ahhoz, hogy a hányás megálljon, figyelni kell arra, hogy a gyermekünk ne görnyedjen, ne nyomja össze a hasát, és igyekezzünk nyugalmat biztosítani a számára. Emellett érdemes adni probiotikumot, esetleg B6 vitamint, hányáscsillapító gyógyszert.

A folyadékot úgy pótolhatjuk, ha a hányás után kis ideig hagyjuk pihenni a gyermeket, majd 1-2 korty itallal kínáljuk. Ez lehet hűtött folyadék, buborékmentes ásványvíz, de akár meleg tea is, ami jól esik a gyereknek. A tejet, tejes italokat kerüljük, mert ez hasmenést provokálhat. A hideg kóla sokszor jól működik hányáscsillapítóként, ezért egy keveset ebből is adhatunk, lassan, kortyonként. Ha gyermekünk hányt, azzal sok kalóriát veszíthet, egy-egy falat szénhidrát tartalmú étellel, sós ropival, kétszersülttel, főtt burgonyával tehetjük meg.

A kiszáradás jelei

Tünete lehet a kiszáradásnak az acetonos lehelet, vagy ha nagyon bágyadt, elesett és érdektelen a kicsi, a szeme karikás, a bőre összeesett, száraz a nyelve. Ilyenkor nagyon komolyan itatnunk kell a gyereket, szükség esetén mielőbb kórházba vinnünk.

A hányást a vírusokon és bakteriális fertőzéseken túl okozhatja idegrendszeri probléma is: ilyen lehet egy mechanikai trauma, például egy fejsérülés, amit agyrázkódás követ, vagy napszúrás vagy akár agyhártyagyulladás is. Létezik kicsiknél is stresszhányás, és utazási betegség is.