A szülés előtti babaápolási– és elsősegély tanfolyamokon előkelő helyet kap annak oktatása, hogy mit csináljunk, ha félrenyelt a gyerek – nem véletlenül. Nagyon ijesztő és nagyon veszélyes, ha a gyerek rosszul nyel, megakad a torkán a falat. Hogy mit lehet tenni, ha megtörtént a bajt, azt ebben a cikkben elolvashatod. Most azonban foglalkozzunk azzal, hogyan lehet megelőzni a félrenyelést.
A HSE (Health and Safety Executive) szervezet szerint ez a 10 leggyakoribb félrenyelést és fulladást okozó étel listája.
- Virslikarikák
- Nyers sárgarépa
- Alma
- Szőlő és hasonló alakú gyümölcsök (áfonya, málna, cseresznye, koktélparadicsom)
- Dió és egyéb magvak
- Mogyoróvaj
- Mályvacukor
- Rágógumi
- Kemény cukorka
- Pattogatott kukorica
Hogy mit lehet tenni a félrenyelés megelőzéséért? Először is, a HSE javaslata alapján 5 éves kor alatt ne add a gyereknek a fenti ételeket. Ez persze azért elég szigorú szabály, ha mégis kóstolná valamelyiket, akkor a következő dolgokra figyeljetek oda.
1. Apríts
A piciknek vágd kicsi darabokra az ételt amit csak lehet, felezd a szőlőt (hosszában), negyedeld a cseresznyét, aprítsd a répát – a lényeg, hogy akkora méretű darabok legyenek, hogy ne zárhassák el teljesen a légutat.
2. Egyetek együtt
Legjobb, ha minden étkezésnél ott tudsz lenni te vagy valaki más a gyerekkel. Ha csak nassolgat, tízóraizik, akkor is figyeljetek oda, és ha kell, figyelmeztessétek többször, hogy alaposan rágja meg az ételt.
3. Tartsd ülve
Nagyon nem jó, ha a kicsik jönnek-mennek, főleg nem jó, ha szaladgálnak, ugrálnak, miközben esznek. Egye meg az ételt, nasit ülve, és aztán mehet tovább a játék.
4. Egyen az asztalnál
Vagy széken. A kanapé nem ideális, az ágy pedig nagyon rossz ötlet – a fekve evés nagyban megnövelheti a félrenyelés kockázatát.
5. Egyszerre keveset
Figyelj arra, hogy ne tegyen egyszerre túl sok ételt a szájába a pici, a falatok legyenek kicsik és rágja meg őket alaposan.
6. Kenj mértékkel
Az olyan tapadós krémek, mint a mogyorókrém vagy a mogyoróvaj, a szájpadlásra, torokra tapadva elzárhatják a kicsi légutait – ne adj neki belőlük sokat.
7. Hámozz
A vastagabb héjú gyümölcsöket (például almát) a piciknek hámozva add, hogy ne akadhasson meg a torkán. Addig ragaszkodj ehhez, amíg nem látod, hogy alaposan meg tudja rágni a falatokat, és nem okoz neki gondot az almahéj megrágása sem.
8. Puhíts
Az olyan zöldségeket, mint a répa, zeller, jobb pici korban inkább főzve, párolva, esetleg reszelve adni – előbbi esetben szintén figyelj oda a darabok, karikák méretére.
Forrás: Mykidstime.com, HSE.com