Kisgyerek

Ezek a leggyakoribb félrenyelést és akár fulladást okozó ételek

A kisgyerekes szülők egyik legnagyobb rémálma, hogy a kicsi félrenyel. Ha ezeket az ételeket adod, legyél különösen figyelmes.
2023. Augusztus 28.
kisbaba etetőszékben szőlőt és zöldségeket eszik
Fotó: Getty Images

A szülés előtti babaápolási– és elsősegély tanfolyamokon előkelő helyet kap annak oktatása, hogy mit csináljunk, ha félrenyelt a gyerek – nem véletlenül. Nagyon ijesztő és nagyon veszélyes, ha a gyerek rosszul nyel, megakad a torkán a falat. Hogy mit lehet tenni, ha megtörtént a bajt, azt ebben a cikkben elolvashatod. Most azonban foglalkozzunk azzal, hogyan lehet megelőzni a félrenyelést.

A HSE (Health and Safety Executive) szervezet szerint ez a 10 leggyakoribb félrenyelést és fulladást okozó étel listája.

  1. Virslikarikák
  2. Nyers sárgarépa
  3. Alma
  4. Szőlő és hasonló alakú gyümölcsök (áfonya, málna, cseresznye, koktélparadicsom)
  5. Dió és egyéb magvak
  6. Mogyoróvaj
  7. Mályvacukor
  8. Rágógumi
  9. Kemény cukorka
  10. Pattogatott kukorica

Hogy mit lehet tenni a félrenyelés megelőzéséért? Először is, a HSE javaslata alapján 5 éves kor alatt ne add a gyereknek a fenti ételeket. Ez persze azért elég szigorú szabály, ha mégis kóstolná valamelyiket, akkor a következő dolgokra figyeljetek oda.

1. Apríts

A piciknek vágd kicsi darabokra az ételt amit csak lehet, felezd a szőlőt (hosszában), negyedeld a cseresznyét, aprítsd a répát – a lényeg, hogy akkora méretű darabok legyenek, hogy ne zárhassák el teljesen a légutat.

2. Egyetek együtt

Legjobb, ha minden étkezésnél ott tudsz lenni te vagy valaki más a gyerekkel. Ha csak nassolgat, tízóraizik, akkor is figyeljetek oda, és ha kell, figyelmeztessétek többször, hogy alaposan rágja meg az ételt.

3. Tartsd ülve

Nagyon nem jó, ha a kicsik jönnek-mennek, főleg nem jó, ha szaladgálnak, ugrálnak, miközben esznek. Egye meg az ételt, nasit ülve, és aztán mehet tovább a játék.

4. Egyen az asztalnál

Vagy széken. A kanapé nem ideális, az ágy pedig nagyon rossz ötlet – a fekve evés nagyban megnövelheti a félrenyelés kockázatát.

5. Egyszerre keveset

Figyelj arra, hogy ne tegyen egyszerre túl sok ételt a szájába a pici, a falatok legyenek kicsik és rágja meg őket alaposan.

6. Kenj mértékkel

Az olyan tapadós krémek, mint a mogyorókrém vagy a mogyoróvaj, a szájpadlásra, torokra tapadva elzárhatják a kicsi légutait – ne adj neki belőlük sokat.

7. Hámozz

A vastagabb héjú gyümölcsöket (például almát) a piciknek hámozva add, hogy ne akadhasson meg a torkán. Addig ragaszkodj ehhez, amíg nem látod, hogy alaposan meg tudja rágni a falatokat, és nem okoz neki gondot az almahéj megrágása sem.

8. Puhíts

Az olyan zöldségeket, mint a répa, zeller, jobb pici korban inkább főzve, párolva, esetleg reszelve adni – előbbi esetben szintén figyelj oda a darabok, karikák méretére.

Forrás: Mykidstime.com, HSE.com