A “beélesítésben”, fókuszálásban a szem apró izmainak is szerepük van. Ahhoz, hogy a különböző távolságra lévő tárgyakról egyaránt éles kép alakuljon ki az ideghártyán, a lencsének különböző mértékben kell megtörnie a fénysugarakat. Közelre nézésnél erősebben domborodik a lencse, távolra nézéskor ellaposodik – ezt az összehúzó-elernyesztő munkát végzik az apró izmok.
Ideális esetben iskoláskorra már tökéletesen működnek, így a gyerek akkor is jól lát, amikor a táblára néz, és akkor is, amikor a füzete fölé hajol. Ennél korábban még nem működnek teljes képességükkel: minél fiatalabb a gyerek, annál közelebbre lát élesen.
Kérdés, hogy természetes, életkorhoz kapcsolódó állapotról van-e szó, vagy valóban rövidlátásról. Ez szemészeti vizsgálattal dönthető el. Ha a szülő megfigyelt egy jellegzetességet, érdemes a gyermekszemészeten jelentkezni a kétséggel – javasolja dr. Sényi Katalin gyermekszemész főorvos.
A növekedés intenzív szakaszában, hat-tíz éves kor körül ugyanis a szemlencse is nőni fog, ilyenkor alakulhat ki a valódi rövidlátás, vagy rosszabbodhat az addig nem kezelt probléma.
További cikkeink a témában: