Kisgyerek

USA: melatonin miatt tömegével kerülnek gyerekek a sürgősségire

Szinte minden szülőnek nehézséget jelent az apróságok altatása, de talán mégsem ez a jó megoldás.
2024. Március 09.
gumicukor
Illusztráció: Getty

Melatonin hatóanyagú termékekből egyre több fogy Amerikában. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési Központjának friss jelentése szerint az elmúlt években csaknem tizenegyezer gyermek került sürgősségi osztályra, mert bevettek a különféle szerekből – írja a Yahoo.com.

A melatonin eredetileg egy hormon, amelyet az agy termel a sötétség hatására, és a szervezet természetes alvás-ébrenlét ciklusát (cirkadián ritmusát) szabályozza. A kereskedelemben azonban még gumicukor formájában is árulják azoknak ajánlva, akik alvászavarban szenvednek. A kutatók most olyan eseteket azonosítottak, amelyekben 5 éves vagy annál fiatalabb gyerekeket vittek a sürgősségire 2019 és 2022 között, mert melatonint fogyasztottak – részben véletlen nyelték le, részben azonban a szülők adták nekik, hogy jobban aludjanak.Többségükben szerencsére nagyobb baj nélkül megúszták a dolgot, nem kellett bent maradniuk a kórházban.

Az Egyesült Államokban ezek a termékek étrendkiegészítőnek számítanak, így vásárlásukat nem szabályozzák szigorúan. Csakhogy egy, a JAMA folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint huszonötféle melatoninos gumicukor veszélyes mennyiségű hormont tartalmaz.

A szülőket arra figyelmeztetik a szakemberek, hogy ügyeljenek jobban ezen termékek tárolására, illetve vegyenek gyermekbiztos csomagolásúakat.

A National Center for Complementary and Integrative Health ugyan úgy foglalt állást, hogy a melatonin használata “a legtöbb gyermek számára biztonságosnak tűnik rövid távú használatra“, de mint hozzáteszik, nem világos, mennyi az a melatonin, amennyi még veszélytelen, és vajon az előnyei meghaladják-e a lehetséges kockázat mértékét. Az NCCIH szerint a gyermekeknél dokumentált melatonin-mellékhatások közé tartozik az álmosság, a fejfájás és a nyugtalanság.

Dr. Cora Collette Breuner, a Washingtoni Egyetem Seattle-i Gyermekkórházának professzora szerint a szülőknek mindig konzultálniuk kellene gyerekorvossal, mielőtt melatonint adnának gyermekeiknek. „Senki sem tudja, hogy ennek milyen hosszú távú hatásai vannak gyermekek fejlődésére” – tette hozzá a szakértő.

Címlapképünk illusztráció.