Pénztárca

Ezen nőttünk fel: így készül a legfinomabb főzelék

A zöldség egészséges, a főzelék finom, és százszor jobb választás, mint a sült krumpli. Mutatjuk, hogy készítsd, hogy a te gyereked is szívesen megegye!
2023. Március 20.
spenót
Fotó: Getty

„Ó, a főzelék! Az jó téma, szeretem, bármennyit tudnék róla beszélni: finom krémes, simogatóan meleg, egészséges és tápláló” – mondta a kislányom, amikor elmondtam neki, hogy miről írok cikket. A megfogalmazásából látszik, hogy már nem egészen kisgyerek, viszont főzelékeken nőtt fel, és ez nekünk tökéletesen meg is felelt.

Persze egy pillanatig sem gondolom, hogy az ilyesmi – mármint, hogy mit eszik szívesen a csemete – pusztán szoktatás kérdése lenne, mert akinek van gyereke, az pontosan tudja, hogy már a legkisebbeknek is van egyéni ízlésük, amihez akár koplalás árán is képesek ragaszkodni. Kedvet csinálni azonban bármihez lehet, még a spenóthoz is. Méghozzá úgy, hogy magunk is lelkesen falatozzuk velük együtt, a szemük láttára. Mert az úgy nem megy, hogy a zöld trutyit csak a gyereknek kell megenni, a felnőtt meg, á, most inkább nem kér; a jó példa viszont ragadós.

A főzelék alapvetően magyar étel. A legtöbb népnek esze ágában sincs a saját főzőlevükből sűrített, ízletes mártásban megfőzni a zöldségeket: egyszerűen megpárolják, jobb esetben legalább vajon, majd – szintén jó esetben – nyakon öntik valami más szósszal. Az is tud jó lenni, de ha engem kérdeztek, vagy a kislányomat, a magyar főzelék verhetetlen. Persze csak akkor, ha jól készítik el, és ahhoz mostantól a tuti recept adott lesz.

A főzelékeknek rendkívül fontos előnye a bevezetőben felsoroltakon kívül, hogy viccesen kicsi erőfeszítéssel elkészíthetők. Ez az erőfeszítés pedig még tovább redukálható, ha zacskós, fagyasztott zöldségből dolgozunk, innentől kezdve nagyjából húsz perc alatt kész is az étel. Hétköznapokon a feltétekkel sem kell túlzásokba esni, éppen megfelel a hétvégéről maradt pörkölt, a tükörtojás, a sült virsli, a halrudacska vagy a szintén mélyhűtött és air fryerben átsütött rántott hús, húsgolyó, esetleg bundáskenyér, legvégső esetben pedig akár reszelt sajt. Innentől kezdve ha délben esünk haza a játszótérről, fél egyre simán az asztalon lehet a finom és egészséges ebéd.

Sajnos, vagy szerencsére a főzelékeknek nincs általános, jolly joker receptjük, ami azt jelenti, hogy minden zöldségnek van saját karaktere, amit más-más fűszer és elkészítési mód tud a legjobban kiemelni. A borsót tejjel öntjük fel és petrezselyemmel ízesítjük, a zöldbabot vízzel és fokhagymával, és a tejföl se maradhat ki. A tököt kaporral és hagymával – és szintén tejföllel kombináljuk, a krumplit babérlevéllel vagy tárkonnyal, a spenótot fokhagymával, szerecsendióval és tejjel, a céklát meg szegfűszeggel, és… be is fejeztem. Tudom, mindennek van határa, a céklafőzelék viszont már túlmegy ezen. Kivéve nálunk.

Mivel a választék nagy, egy kilométer hosszú cikket viszont senki sem olvas végig, lássuk a három legnagyobb kedvenc főzelék receptjét! Egyik sem ördöngösség, és az egyszerűség kedvéért fagyasztott alapanyagból dolgozunk. Mégis, mi másból így, tavasz legelején? A megadott mennyiségek úgy két személyre elegendők, vagy mondjuk két kisebb gyereknek és egy felnőttnek. Nálunk ennek körülbelül a duplája szokott elfogyni egy étkezéskor.

Borsófőzelék

borsófőzelék

Fotó: Getty

Hozzávalók:

  • 450 g fagyasztott zöldborsó
  • annyi víz, amennyi ellepi
  • 1 tk. só
  • 4-5 ek. olaj
  • 2-3 csapott ek. liszt
  • 2 dl tej
  • fél csokor petrezselyemzöld
  • tehetünk bele egy kiskanál cukrot is, ízlés kérdése

Elkészítése:

A borsót egy fazékba szórjuk, öntünk rá annyi vizet, amennyi éppen ellepi, megsózzuk, majd fedő alatt puhára főzzük.

Amikor közel a cél, egy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, hozzátesszük a lisztet, egy kézi habverővel jól elkeverjük, és addig kevergetjük a tűzön is, amíg zsemleszínű nem lesz. Ekkor felöntjük a hideg tejjel, szintén jól elkeverjük a habverővel és hozzáöntjük a borsóhoz. Kiforraljuk, megkóstoljuk, ha kell, utánsózzuk, kész.

A petrezselymet apróra vágjuk és beleszórjuk, azzal már nem kell főzni.

Tökfőzelék

Hozzávalók:

1 zacskó fagyasztott tök (kaporral együtt árulják)

  • 2 tk. só
  • 1 fej hagyma
  • 6 ek. olaj
  • 3 ek. liszt
  • 2 dl tejföl
  • esetleg 1-1 szelet paprika, paradicsom

Elkészítése:

A fagyasztott tököt beletesszük egy nagy fazékba. Megsózzuk, lefedjük. Vigyázzunk, a kaprot külön kis nejlonba szokták csomagolni, ami hozzátapad a tökhöz, azt ráérünk később, mondjuk félúton beletenni. Ha paprikával, paradicsommal is ízesíteni szeretnénk, szintén félig kiolvadt állapotban tegyük bele a fazékba.

Amikor megolvadt az egész tök, előveszünk egy serpenyőt és az apróra vágott hagymát megdinszteljük az olajon. Szép világosbarna legyen! Hozzáadjuk a lisztet, jól elkeverjük és megvárjuk, míg zsemleszínt kap. Tejföllel fogjuk fellazítani, jól elkeverjük, majd beleöntjük a tökös fazékba. Megkeverjük, forraljuk pár percig és kész is van a tökfőzelék. Megkóstoljuk, ha kell, utánsózzuk, ha pedig nem elég savanyú az ízlésünknek, tehetünk még hozzá tejfölt.

Spenótfőzelék

spenot

Fotó: magánarchívum

Hozzávalók:

  • 1 fagyasztott tégla spenót
  • 1-2 tk. só
  • 5 ek. olaj
  • 3 ek. liszt
  • 3 gerezd fokhagyma
  • késhegynyi szerecsendió
  • 3-4 dl tej

Elkészítése:

A fagyasztott spenótot betesszük egy fazékba, megszórjuk a sóval (ez segíti az olvadást), lefedjük, és közepes tűzön felolvasztjuk. Időnként megfordíthatjuk az olvadozó téglát, hogy siettessük a folyamatot.

Amikor kiolvadt, nekiállunk a rántásnak: egy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, elkeverjük benne a lisztet, hogy ne csomósodjon, dolgozzunk kézi habverővel! Akkor jó, ha zsemleszínű. Belezúzzuk a fokhagymát, majd felöntjük a tej felével és beleöntjük a spenótba, jól elkeverjük. Hozzáöntjük a többi tejet is, beleszórjuk a szerecsendiót, pár percig forraljuk a liszt miatt és kész.

Legyenek további főzelékreceptek a Gyerekszobán?