A kedvezményes vagy teljesen ingyenes közétkeztetést részben a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény rögzíti. Másfelől a nagycsaládban élő gyerekek után sem kell fizetni menzát óvodában és bölcsődében.
Kinek jár ingyenes étkeztetés…
…bölcsődében és óvodában?
- Ha a családban három vagy több gyermeket nevelnek
- Ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a minimálbér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130%-át
- Ha a gyerek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- Ha a gyerek tartósan beteg vagy fogyatékos, vagy a családban tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek
- Ha a gyereket a gyermekvédelmi szakellátás keretében nevelésbe vették
… általános – és középiskolában?
- Ha a gyerek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- Ha a gyereket a gyermekvédelmi szakellátás keretében nevelésbe vették
- Vagy ha fogyatékkal élők intézményében jár
Aki már nem általános iskolás, de nappali, iskolarendszerű képzésben tanul, akkor jogosult az ingyenes étkezésre, ha nevelésbe vették, vagy utógondozói ellátásban részesül.
Ki jogosult arra, hogy féláron étkezzen?
A menza árának felét kell fizetni azután a diák után általános-és középiskolában, valamint bármilyen nappali rendszerű iskolai oktatásban, akinek
- a családban három vagy több gyermeket nevelnek
- valamint ha a tanuló tartósan beteg (beletartozik például a gluténérzékenység is) vagy fogyatékkal él, és nem jár neki az ingyenes étkeztetés.
Ezen kívül a középiskolában és bármilyen nappali rendszerű iskolai oktatásban a gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulók is féláron ehetnek a menzán.
Fontos, hogy kedvezményes vagy az ingyenes étkezés csak akkor jár, ha a szülő nyilatkozatot tölt ki, amit a tanév folyamán bármikor (nem csak az elején) megtehet.
A 2023/2024-es tanévben átlagosan havonta 15-20 ezer forint lehet gyermekenként a menza díja.
forrás: Eduline.hu