Teherbeesés

8 fontos tény a termékenységről, amit jó, ha tudsz

Ha babát terveztek, érdemes tudnod a következőket is a termékenységről.
2022. Szeptember 04.
terhessegi teszt par

Ismerd a ciklusod

Ha ismered a ciklusodat, azzal is növelheted a teherbeesés esélyét. A ciklus elsőfázisa a menstruációs vérzés első napjával kezdődik. Ekkor a szervezet hormonokat szabadít fel, mint például a tüszőstimuláló hormon (FSH). A 2-14. nap között ezek a hormonok segítik a méhnyálkahártya megvastagodását, hogy felkészüljön a megtermékenyített petesejt beágyazódására. Ezt nevezik follikuláris szakasznak.

Ez történik az ovulációkor

A menstruációs ciklus átlagosan 28-35 napos, az ovuláció pedig általában a 11-21. nap között történik. Ovulációkor megnövekszik a luteinizáló hormon (LH) szintje, és ennek hatására felszabadul a legérettebb petesejt. A méhnyaknyák csúszósabbá válik, hogy segítse a hímivarsejtek eljutását a petesejtekhez.

A nők körülbelül 1-2 millió petesejttel születnek, de ebből csupán 300-400 szabadul fel az ovuláció során az életükben. Általában havonta csak egy petesejt szabadul fel peteéréskor.

Az időzítés a legfontosabb

A megtermékenyítésnek 24 órán belül meg kell történnie, miután a petesejt felszabadult a petefészekből, mert más esetben a petesejt feloldódik. A spermiumok nagyjából 3-5 napig életképesek, ezért érdemes ismerni az ovuláció időpontját, hogy jól tudjatok időzíteni. Akkor a legnagyobb az esély a terhességre, ha a peteérés előtt 1-2 nappal szexeltek. Érdemes ovulációs tesztet is beszerezned, amely a vizelet LH-szintje alapján segíthet meghatározni a peteérés napját.

A ciklus utolsó szakasza

A menstruációs ciklus második felében megugrik a progeszteron hormon mennyisége, hogy segítse a méhnyálkahártya előkészítését a megtermékenyített petesejt számára. Ha nem termékenyül meg a petesejt, akkor szétesik, a progeszteron szintje lecsökken, és nagyjából 12-16 nappal később kiürül a szervezetből a méhnyálkahártyából származó vérrel és szövetekkel együtt, a menstruációs vérzés során.

A testsúly is hatással lehet a termékenységre

Túlsúly vagy elhízás esetén a fogyás növelheti a teherbeesés esélyét. Egy tanulmány szerint azoknak a nőknek, akiknek a testtömegindexe (BMI) a normál tartomány feletti volt, kétszer annyi időbe telt teherbe esni, mint a normál BMI-vel rendelkezőknek. De 5-10 százalékos súlycsökkenés is nagy mértékben javíthatja a peteérést és a terhesség arányát. A férfiak esetében az elhízás okozhat meddőséget és alacsony tesztoszteronszintet.

Ha jelentősen alacsonyabb a testsúly a normális testsúlytartománynál, az meddőséghez is vezethet.

Az életkor is hatással lehet a fogantatás esélyeire

A termékenység az életkorral csökken, különösen a 30-as életévek közepe után. A szakemberek szerint javasolt orvoshoz fordulni, ha 35 év alatt van az életkorod, és több mint 12 hónapja próbálkozol teherbe esni, illetve, ha 35 év felett van az életkorod, és több mint 6 hónapja próbálkoztok.

A férfiaknál is csökken a termékenység az életkorral

A tanulmányok szerint a férfiak életkorával csökken a hímivarsejtek száma és mozgékonysága. Egy tanulmány szerint a 45 éves vagy idősebb férfiak esetében tovább tartott, hogy párjuk teherbe essen. A férfi idősebb életkora esetén érdemes beszélni az orvossal a terhesség esélyének növelési módjairól.

Néhány életmódbeli változtatás a férfiak termékenységének növelésére

  • Hatékony stresszkezelés
  • Az alkoholfogyasztás és a dohányzás kerülése
  • Az ideális testsúly elérése/tartása
  • Magas cinktartalmú (például hús, teljes kiőrlésű gabonák, tenger gyümölcsei, tojás), szelénben (hús, tenger gyümölcsei, gomba, gabonafélék, brazil dió), és E-vitaminban gazdag ételek fogyasztása
  • A heréket érő túlzott hő, így például a hosszú, forró fürdők, a pezsgőfürdő, a szauna kerülése, amelyek csökkenthetik a spermiumok számát

Forrás: webmd.com

Nyitókép forrása: Getty Images

Forrás: Gyerekszoba.hu