Teherbeesés

A hímivarsejtek életkorának egy új mérőszáma a teherbeesés sikerességének előrejelzője lehet

Egy új tanulmány szerint a hímivarsejtek életkorának mérésére szolgáló új módszerrel megjósolható lehetne a teherbeesés sikeressége.
2022. Május 20.
A hímivarsejtek életkorának egy új mérőszáma a teherbeesés sikerességének előrejelzője lehet (Fotó: Getty Images)

A Wayne Állami Egyetem (WSU) Orvostudományi Karának kutatói által újonnan publikált tanulmány szerint a spermiumok korának mérésére szolgáló új módszerrel megjósolható lehet a teherbeesés sikeressége, és az ehhez szükséges idő.

A kutatásban, melyet a Human Reproduction folyóiratban tették közzé, megállapították, hogy a spermiumok epigenetikai öregedését jelző órái új biomarkerként működhetnek a pároknál a teherbeesésig eltelt idő előrejelzésében.

“A kronológiai életkor a teherbeesést megkísérlő párok reproduktív képességének és sikerességének jelentős meghatározója, de a kronológiai életkor nem foglalja magába a kumulatív genetikai és a külső – környezeti – tényezőket, és így helyettesítő mértékként szolgál a sejtek ‘valódi’ biológiai koráról” – idézi J. Richard Pilsnert, a tanulmány vezető szerzőjét, a Robert J. Sokol, M.D., a Molekuláris Szülészeti és Nőgyógyászati Tanszék, valamint a WSU C.S. Mott Emberi Növekedési és Fejlődési Központjának molekuláris genetikai és meddőségi osztályának igazgatóját a sciencedaily.com. “A spermiumok minőségének eredményeit az Egészségügyi Világszervezet irányelveit felhasználva évtizedek óta használják a férfiak meddőségének felmérésére, de ezek szegényes előrejelzők a reproduktív kimenetelre vonatkozóan. Így a spermiumok biológiai életkorának rögzítésének képessége új felületet jelenthet ahhoz, hogy jobban felmérhessék a reproduktív siker férfi tényezőjét, különösen a meddő párok körében.”

A spermiumok epigenetikai öregedése a biológiai, nem pedig a kronológikus öregedése. A tanulmány 17 százalékkal alacsonyabb kumulatív terhességi valószínűséget talált 12 hónap után az idősebb férfi partnerekkel rendelkező párok esetében, összehasonlítva a fiatalabb spermiumok epigenetikai öregedési kategóriájához képest. A tanulmányban 379 olyan pár férfi tagja vett részt, akik a teherbeesés céljából abbahagyták a fogamzásgátlást.

A tanulmány megállapította azt is, hogy a dohányzó férfiaknál magasabb a spermiumok epigenetikai öregedése.

Dr. Pilsner szerint az eredmények azt mutatják, hogy a hímivarsejtek gyorsabb epigenetikai öregedése a teherbeesés hosszabb időtartamával hozható összefüggésbe a termékenységi kezelést igénybe nem vevő pároknál, illetve azoknál a pároknál, akiknél a terhesség rövidebb volt.

A hímivarsejtek epigenetikai öregedése és a terhesség és a terhesség valószínűsége közötti erős kapcsolat, valamint annak lassulása vagy megfordítása életmódbeli döntéseken és/vagy farmakológiai beavatkozásokon keresztül még további vizsgálatokat igényel. Továbbá fontos megérteni a spermiumok epigenetikai öregedésének lehetséges kapcsolatát a gyermekek egészségével és fejlődésével.

A hímivarsejtek epigenetikai öregedése és a párok terhességének sikeressége közötti összefüggés megerősítésére további vizsgálatokra van szükség, nagyobb és változatosabb csoportok bevonásával.