A Donald Trump által kinevezett Matthew Kacsmaryk bíró döntése alapján felfüggeszthetik az FDA jóváhagyását a mifeprisztonra. A döntés egy abortuszellenes orvosokból álló csoport keresetére válaszul született. Ők azzal vádolták az FDA-t, hogy nem vették kellőképpen figyelembe a mifepriszton kockázatait, és a hivatal visszaélt a hatáskörével, amikor több mint két évtizeddel ezelőtt jóváhagyta azt.
Az egy hét múlva hatályba lépő végzés értelmében a tablettát kivonhatják a piacról, függetlenül attól, hogy az adott állam törvényei védik-e az abortuszjogokat. Ez azért is lényeges döntés, mert az Egyesült Államokban minden második terhességmegszakítás esetében mifeprisztont használnak.
Csakhogy a texasi döntéssel egy időben dőlt el egy másik per is, pont ellentétes eredménnyel, ami csak bonyolítja a jogi kérdést.
Az ügyben demokrata vezetésű államok pereltek Washingtonban az abortusztablettákhoz való hozzáférés megkönnyítésének érdekében. A Barack Obama által kinevezett bíró nem engedélyezte az elérhetőbbé tételt, de elrendelte, hogy a szövetségi kormány tartsa piacon a gyógyszert abban a 17 államban és Columbia körzetben, amely a pert indította – írja a CNN.
Ha kiderül, hogy a két döntés valóban konfliktusban áll egymással, akkor bizonyos, hogy a kérdésben végül a legfelsőbb bíróság fog dönteni – írja a weboldal.
A szóban forgó tabletta blokkolja a progeszteron hatását, és mivel a terhesség fejlődésének elengedhetetlen feltétele a progeszteron, azaz a sárgatest hormon, így blokkolása megszakítja a várandósságot, vagyis spontán vetélés történik. Ez azonban egyáltalán nem fájdalommentes: az erős menstruációhoz hasonló görcsökkel jár a kilökődés. Ugyanakkor biztonságos és hatásos a módszer: 98%-ban eredményes, vagyis használatával el lehet kerülni a műszeres abortuszt.
Itthon a gyógyszert nem forgalmazzák, bár van olyan klinika, ahol legálisan elérhető. Emellett az is előfordul, hogy valaki külföldre utazik érte. Fontos tudni, hogy csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható!