Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság potenciálisan rákkeltőnek minősítette az akrilamidot, amely magas keményítő tartalmú élelmiszerek sütése, grillezése során képződik. Az, hogy milyen módon sütünk, jelentősen befolyásolja az ételben keletkező akrilamid mennyiségét: a sültkrumplinál a sütőben sütés, az édesburgonya esetében a forrólevegős sütés a legkevésbé akrilamidképző eljárás, míg a legtöbb akrilamid az olajban sütés során keletkezik – hívja fel figyelmet Facebook-posztjában a Rizikométer.
A burgonyachipsek akrilamid tartalmára vonatkozó határérték az EU-ban 750 μg/kg, ehhez képest a vizsgált a burgonyachipsben csak 190 μg/kg-os értéket mértek, miközben a zöldségchips akrilamidszintje 1430 μg/kg volt – hívja fel a figyelmet Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) nyomán a Rizikométer.
A 230 vizsgált élelmiszer közül a legkevesebb akrilamid a tojásban, a tejben és a különféle tejtermékekben volt. A kávéban – különösen a kapszulás és az instant kávéban – ugyanakkor jelentős mennyiségű akrilamid található, az étcsokoládé pedig sokkal több ilyen vegyületet tartalmaz, mint a tejcsoki (130 μg/kg, illetve 32 μg/kg).