Teherbeesés

Így jelzi a testhőmérsékleted a termékeny időszakot

Honnan tudhatod, hogy mikor van peteérésed, és meddig tart? Íme, ezek az ovuláció főbb jelei, amelyekre érdemes odafigyelni, valamint a peteérés időpontjának előrejelzésére szolgáló módszereket is bemutatunk.
2021. December 12.
Így jelzi a testhőmérsékleted a termékeny időszakot (fotó: Getty Images)

Az egészséges pároknak minden hónapban nagyjából 25-30 százalékos esélyük van arra, hogy gyermekük legyen. Hogy ez bekövetkezik-e vagy sem, az sok körülménytől függ, például az életkortól, hogy az egyik legismertebb befolyásoló tényezőt említsük.

Ez a 25-30 százaléknyi esély valójában meglepően magas arány, figyelembe véve, hogy csak az ovuláció idején lehet megfoganni – minden hónapban van egy kis időablak, amikor a petesejt életképes és nyitott a megtermékenyítésre.

Mi az ovuláció?

Az ovuláció peteérést jelent: az érett petesejt kilökődése a petefészekből. A nő az ovuláció idején a legtermékenyebb.

Mikor van peteérés?

Az ovuláció általában a menstruációs ciklus felénél következik be, vagyis egy 28 napos ciklus esetében a 14. napon.

De mint minden terhességgel kapcsolatos dologban, itt is széles a normálisnak, egészségesnek nevezhető tartomány, mivel a ciklusok 23 és 35 nap között bárhol lehetnek és még a saját ciklusod és az ovuláció időpontja is hónapról hónapra kissé eltérhet.Az ovuláció jelei, amelyekre figyelni érdemes:

  • A bazális testhőmérséklete enyhén csökken, majd ismét emelkedik.
  • A méhnyakváladékod tisztábbá és hígabbá válik, és a tojásfehérjéhez hasonló, csúszós állagú lesz.
  • A méhnyakad felpuhul és megnyílik.
  • Enyhe fájdalmat vagy enyhe görcsöket érezhetsz az alhasában.
  • A nemi vágy fokozódhat.
  • Enyhe vérzés.
  • A szeméremtest vagy a hüvely duzzadtnak tűnhet.

Honnan tudhatod, hogy mikor van peteérésed?

Számos módja van annak, hogy megjósold, mikor kezdődik az ovulációd. Az egyik mód a testhőmérséklet nyomon követése.

A bazális testhőmérsékletedet – vagyis a felébredést követően reggel közvetlenül mérhető hőmérséklet, legalább 3-5 óra alvást követően. Úgy kell ébredés után megmérned a hőmérsékleted, hogy nem kelsz ki az ágyból, még nem kelsz fel. A bazális testhőmérséklet a hormonszintek ingadozásával a ciklus során változik. A ciklus első felében, az ovuláció előtt az ösztrogén dominál.Az ovuláció utáni második felében a progeszteron emelkedik, ami megnöveli a testhőmérsékletedet. Ez azt jelenti, hogy a hónap első felében alacsonyabb lesz a testhőmérsékleted, mint a hónap második felében. A bazális hőmérséklet tehát a ciklus alatt változik.

A ciklus első részében, vagyis az ovuláció előtt általában alacsonyabb, majd az ovuláció után megemelkedik – kb. fél fokot – egészen a menstruáció kezdetéig vagy a terhességig.Sokan frusztrálónak tartják a hőmérőzést és vannak, akik nem is tartják egészen pontosnak. Érdemes fejben tartani, hogy maga a ciklus hossza is változhat, ezért a hőmérőzést érdemes rendszeres monitorozásra használni. Ha azonban néhány hónapon át használjuk, akkor segíteni fog abban, hogy meglásd a ciklusod mintázatát, és így meg tudd jósolni, mikor vannak a termékeny napjaid. A bazális hőmérséklet legfontosabb szerepe az, hogy utólag igazolja, hogy megtörtént, vagyis volt ovulációd. Tehát nem az ovulációt, hanem a termékeny napokat tudod a segítségével előre meghatározni.(Cikk forrása: whattoexpect.com)