Ha azonban a menstruációs fájdalom az élet későbbi szakaszában súlyosbodik, az jelezhet más fennálló problémát is a háttérben.
Ugyan a menstruáció természetes módon fájdalmas lehet, azonban nem kellene befolyásolnia a mindennapi életet – írja a babygaga.com. Bár a görcsök nincsenek hatással a fogamzóképességre, azonban a fájdalom oka befolyásolhatja a termékenységet. Ez a fájdalom ugyanis jelezhet valamilyen problémát, amely a méhben vagy a kismedencei szervekben jelentkezhet.
Ha gyermeket tervezel, és fájdalmas menstruációt tapasztalsz, javasolt orvoshoz fordulni, és tájékozódni arról, hogy lehet-e valamilyen probléma ennek a hátterében.
Mi okozza a menstruációs fájdalmat?
A prosztaglandinok görcsöket okoznak – ezek a természetesen előforduló kémiai anyagok az egész test szöveteiben megtalálhatók, beleértve a méhet is. Ezek szabályozzák a testhőmérsékletet, a sejtnövekedést, a simaizmok tágulását és összehúzódását, illetve a gyulladásokat – írja a portál a Very Well Family alapján. Továbbá a méh izomzatának összehúzódását okozzák, segítve a méhnyálkahártya távozását a menstruáció során. De a prosztaglandinok felelősek a szülésnél az összehúzódásokért is.
A túl magas prosztagalndinszint intenzívebb méhösszehúzódásokat okozhat, ideiglenesen elzárva az oxigént az izomból álló részekben, ezért fájdalmas lehet a menstruáció. A tizenéveseknél gyakori, hogy fájdalmas görcsöket tapasztalnak, mert magasabb a prosztaglandinszintjük. Azonban, ahogy idősebbek leszünk, csökken a prosztaglandinok szintje, így a görcsök intenzitása is. Néhány nő pedig kevésbé fájdalmas menstruációt tapasztal a szülés után.
Orvosi kifejezéssel dysmenorrhoeanak nevezik a menstruációs fájdalmat. Az elsődleges dysmenorrhoea során a menstruációs görcsöket a prosztaglandinok általános tevékenysége okozza, és ez a fajta fájdalom nincs negatív hatással a termékenységre. Másodlagos dysmenorrhoearól beszélünk azonban, ha a menstruációs görcsöket a reproduktív rendszer egyéb rendellenességei vagy állapotai okozzák vagy súlyosbítják. Az ilyen típusú fájdalmas görcsök pedig köthetők a nehezebb teherbe eséshez.
- Kapcsolódó: Amikor a menstruáció maga a pokol
Milyen egészségügyi állapotok okozhatnak fájdalmas menstruációt?
A következő állapotok is okozhatnak fájdalmas menstruációt:
Méh mióma
A méh mióma gyakori, nem rákos daganat, amely a méh izomfalában fejlődik ki, és lehet belőle egy vagy akár több is, aprótól a nagyobb méretűig. A portál szerint rendkívül gyakoriak, akár a nők 75 százalékánál is kialakulhatnak az életük során, a legtöbben azonban nem tudnak róluk, mert nem mutatnak tünetet.
Az, hogy a miómák befolyásolják-e a termékenységet, általában a helyüktől függ. A nyálkahártya alatti mióma nagyobb valószínűséggel lehet hatással a fogamzás esélyeire, mert torzíthatja a méhet, és megzavarhatja az embrió beágyazódását. Továbbá elhúzódó vérzést és erős, fájdalmas görcsöket okozhatnak. Extrém esetekben pedig csökkenthetik a termékenységet és növelhetik a vetélés kockázatát.
Endometriózis
Endometriózis akkor fordul elő, amikor a méhnyálkahártyát létrehozó szövet (endometrium) a szervezet más részén fejlődik. Az endometrium áthaladhat a petevezetékeken, és ráemelkedhet más szervekre. Ugyanolyan, mint az endometrium többi szövete, így görcsöket és vérzést lehet tapasztalni. A növekvő szövet erős fájdalmat okozhat néhány nő számára. Továbbá az értintett területen hegszövet kialakulását is okozhatja, ami miatt erősebb lehet a fájdalom, és teherbe esési nehézséggel vagy a terhesség kihordásának problémájával is járhat.
- Kapcsolódó: Rendben van a menstruációd? Most kiderül!
Kismedencei gyulladásos betegség
A fájdalmas görcsök egy másik oka lehet a kismedencei gyulladásos betegség is, ami általában egy másik kezeletlen egészségügyi problémához kötődik. A reproduktív szervek fertőzése állhat a hátterében, és hegszövet képződését okozhatja. A méh, a petevezeték és a petefészkek közötti hegesedés növeli a diszkomfortérzést a menstruáció során, és ez a leggyakoribb tényező, amely a petevezetékek elzáródását okozza. A probléma kismedencei vizsgálattal diagnosztizálható, és általában antibiotikumokkal kezelhető.
Petefészek ciszták
Ezek a folyadékokkal telt tasakok a tüsző részeként alakulhatnak ki a petefészekben, amely havonta növekszik a petesejttel együtt. Ha a petesejt nem szabadul fel (nem történik meg az ovuláció), vagy a tasak, amiben a petesejt fejlődik, nem oldódik fel az ovulációt követően, ciszták alakulhatnak ki. Noha általában jóindulatúak, a ciszták potenciálisan lehetnek rosszindulatúak is. A legtöbb nőnél élete során legalább egyszer alakul ki ciszta, ezért minden fájdalmat és kellemetlenséget fontos megemlíteni a vizsgálat során.
A termékenységet befolyásoló ciszták között vannak az endometriómák (endometriózis által okozott ciszták) és a PCOS (policisztás petefészek-szindróma), egy olyan állapot, amelyet a petefészkekben felhalmozódott apró ciszták, egyes hormonok magas szintje és rendszertelen menstruáció okoz.
Figyelem! A cikkben található információ tájékoztató jellegű, ha fájdalmas menstruációt tapasztalsz, kérd ki az orvosod véleményét!
Forrás: babygaga.com