Amikor egy pár eldönti, hogy babát szeretne, általában a minél gyorsabb fogantatásban reménykedik. És sokan meglepődnek, amikor az első egy-két ciklusban nem jön létre a terhesség. Még néhány menstruáció elteltével pedig jó néhányan elkeserednek, kétségbe esnek. Babát várni jó, de várakozni a babára már nem annyira – főleg, ha ez a várakozás hosszúra nyúlik. Hogy könnyebb legyen a kezdeti időszak, amikor késik a terhesség, érdemes ezzel a néhány ténnyel és adattal tisztában lennetek. „A legtöbben azt gondoljuk, hogy amint abbahagyjuk a védekezést, máris teherbe esünk, de az igazság az, hogy ez gyakran jóval tovább tart – magyarázza Sharon Mazel gyermeknevelési és terhességi tanácsadó Még egy egészséges pár esetén sem garantált a fogantatás az első ciklusban.” Mire lehet akkor számítani? Mutatunk néhány hasznos infót Sharon gyűjtéséből.
1. Ennyi ideig tart átlagosan egy egészséges párnak, hogy megfoganjon a baba: 6-12 hónap
Szóval ha az előzetes vizsgálatok alapján egészségesek vagytok, az első évben nincs okotok az aggodalomra. Utána érdemes nőgyógyászat felkeresni, aki a szükséges vizsgálatok elvégzése után a megfelelő szakemberhez irányít téged és a párodat is.
2. A teherbe esés esélye havonta huszonéves nők esetén: 20-25%
Ezt a számot látva talán már érted, miért nem kell kétségbe esni, ha nem az első ciklusban jön össze a baba. És azt is jó, ha észben tartjátok, hogy ahogy idősödtök, ez a százalék fokozatosan csökken. A nők 30-35 éves korára a teherbe esés esélye minden hónapban 10-15%, 40 éves korra pedig 5%. Ezzel egyáltalán nem megijeszteni akarunk, inkább arra szeretnénk rávilágítani, hogy bár vannak akik „csak rájuk néz a párjuk és már teherbe is esnek”, azért a védekezés nélküli együttlét egyáltalán nem eredményez minden párnál azonnali fogantatást. Teljesen normális, ha nem rögtön az első hónapban jön a baba, ne kezdjetek rögtön aggódni.
3. A petesejt életképessége az ovuláció után: 12-24 óra
Nem hangzik túl soknak – és a kutatások szerint ezt nem is lehetséges meghosszabbítani. (A termékeny életkor meghosszabbítása a petesejtek lefagyasztásával lehetséges, ám ez nincs hatással az egyes petesejtek életképességére.) Ez persze nem azt jelenti, hogy mindössze ennyi idő áll rendelkezésre ciklusonként a teherbe esésre. Termékenységi ablaknak nevezzük azt az időszakot, amelyen belül lehetséges vagy valószínű a fogantatás, és a kutatások ezt az időszakot 5-6, vagy akár 7 napra teszik.
4. Ennyi ideig életképes a spermium: 72 óra
Átlagosan. Szerencsés esetben akár 5 napig is életben maradhatnak a spermiumok a női testben – ennek köszönhető, hogy a termékenységi ablak 5-6 napos. Ugyanis akár az ovuláció előtt 4-5 nappal a hüvelybe került spermiummal is megtörténhet a megtermékenyítés. A termékenységi problémák, teherbe esési nehézségek az esetek 30-40%-ában köthetők a férfi partnerhez.
5. Ennyi petesejttel születik egy nő: 1 millió
37 éves korra ez a szám 25 ezerre csökken. Az Extrend Fertility adatai szerint a nők adott mennyiségű petesejttel születnek, ezek a pubertáskorra nagyjából megfeleződnek, majd ezután havonta körülbelül 1000 petesejtet veszítenek. Ezek közül (általában) egyetlen egy érik meg, és lesz képes megtermékenyülni minden ciklusban.
Forrás: instagram.com/sharonmazel, extendfertility.com, ivi.uk