Íme az a nyolc, talán elsőre meglepő velejárója a terhességnek.
1. A fészekrakó ösztön
Sok terhes nő éli meg a fészekrakó ösztönt, azt az erős késztetést, hogy takarítással és dekorálással készítse elő otthonát a baba érkezésére. Ahogy közeledik a szülés időpontja, lehet, hogy azon kapod magad, hogy szekrényeket takarítasz és pakolsz, olyan dolgokat csinálsz, amikről a terhesség kilencedik hónapjában el sem tudtad volna képzelni, hogy megteszed! De ne vidd túlzásba!
2. Koncentrációs problémák
Az első trimeszterben a fáradtság és a reggeli rosszullétek miatt sok nő érzi magát kimerültnek és dekoncentrálnak.
A koncentrációs problémákban szerepet játszik a babán való gondolkodás, valamint a hormonális változások. Minden – beleértve a munkát, a számlákat és az orvoslátogatásokat is – kevésbé tűnhet fontosnak, mint a baba és a közelgő szülés. A listák készítése segíthet emlékezni a dátumokra és a találkozókra.
3. Hangulatváltozások
A premenstruációs szindróma és a terhesség sok tekintetben hasonlítanak egymásra. A melleid megduzzadnak és érzékennyé válnak, a hormonjaid változnak, és kedvetlennek érezheted magad. Az egyik percben még boldog lehetsz, a másikban pedig már sírni támad kedved. A hangulatváltozások nagyon gyakoriak a terhesség alatt és inkább az első trimeszterben és a harmadik trimeszter vége felé fordulnak elő.
4. A melltartó mérete
A mellméret növekedése a terhesség egyik első jele. A mellnövekedés az első trimeszterben az ösztrogén és a progeszteron hormonok magasabb szintjének köszönhető .
5. Bőrelváltozások
Azt mondják mások, hogy ragyogsz a terhességtől? Ez az egyik hatás a sok közül, ami a hormonális változások miatt jelentkezhet.
Néhány nőnél barnás foltok alakulnak ki az arcon, mások pedig sötét vonalat észlelnek a hasuk közepén, amelyet linea nigra (vagy linea negra) néven ismernek. A mellbimbók, a külső nemi szervek és az anális régió hiperpigmentációja is előfordulhat. Ez azért van, mert a terhességi hormonok hatására a szervezet több pigmentet termel.
Ez a megnövekedett pigment lehet, hogy nem egyenletes, így foltok jelenhetnek meg.
A terhesség alatt gyakori a pattanások megjelenése is, mert a bőr faggyúmirigyei aktívabbak. A terhesség előtt meglévő anyajegyek vagy szeplők pedig nagyobbak és sötétebbek lehetnek.
A legtöbb bőrelváltozás a baba megszületése után javul vagy elmúlik.
6. Haj és köröm
Sok nőnél a terhesség alatt megváltozik a hajszerkezet és a haj növekedése. A hormonok hatására a haj gyorsabban nő és kevésbé hullik. De ezek a változások általában nem maradandóak. Sok nő a szülés utáni időszakban vagy a szoptatás abbahagyása után tapasztalja meg a hajhullást.
Egyes nők úgy találják, hogy nem kívánt helyeken nő a szőrük, például az arcon, a hasukon vagy a mellbimbók körül. A hajszerkezet változásai miatt a haj szárazabbá vagy zsírosabbá válhat. Néhány nő azt is tapasztalja, hogy a hajuk színe némileg megváltozik.
A körmök, akárcsak a haj a plusz hormonok hatására gyorsabban nőnek és erősebbek lesznek. Néhány nő azonban azt tapasztalja, hogy körmei könnyebben töredeznek a terhesség alatt. A haj változásaihoz hasonlóan a körmök változása sem maradandó.
7. Cipőméret
A terhesség alatt a szervezetben lévő extra folyadék miatt sok nőnek megduzzad a lába. Emellett az ízületek is hajlamosak lazábbak lenni a terhesség alatt. Amikor a terhesség okozta plusz súly nyomja le a láb laza ízületeit, a lábak laposabbak, hosszabbak és szélesebbek lesznek. A nőknek gyakran nagyobb cipőméretet kell viselniük terhesség alatt, és néha még a terhesség után is.
8. Visszerek, aranyér és székrekedés
A visszerek, amelyek általában a lábakon és a nemi szervek területén találhatók, akkor keletkeznek, amikor a terhességi hormonok által megnagyobbodott vénákban összegyűlik a vér. A visszerek gyakran elmúlnak a terhesség után. Megelőzésük érdekében:
- kerüld a hosszú ideig tartó állást vagy ülést
- viselj laza ruházatot
- viselj kompressziós harisnyát
- ülő helyzetben emeld fel a lábad
Az aranyér – a végbélben lévő visszerek – a terhesség alatt is gyakoriak. Az aranyér nagyon fájdalmas lehet, vérezhet, viszkethet vagy csíphet, különösen székletürítés közben vagy után.
A székrekedés egy másik gyakori terhességi probléma. Azért fordul elő, mert a terhességi hormonok lelassítják az emésztést, valamint a méh nyomást gyakorolhat a vastagbélre. A székrekedés pedig hozzájárulhat az aranyér kialakulásához. A székrekedés és az aranyér kezelésének legjobb módja a megelőzés. A rostban gazdag étrend, a napi bőséges folyadékfogyasztás és a rendszeres testmozgás segíthet.