Terhesség

A reggeli kávé hatása valójában csak placebo?

Tényleg segít a felébredésben és a teljesítményfokozásban vagy csak ezt akarjuk hinni?
2023. Július 12.
kávé
Kép: Getty Images

Sokan vagyunk, akik a reggelt kávéivással indítják, mert úgy érezzük, ettől ébredünk fel. Nélküle el sem tudjuk képzelni a reggeleket.

Azt tudjuk, hogy a kávé különböző vegyületeket tartalmaz, amelyek eltérő módokon hatnak az agyra. A koffein a legismertebb ilyen vegyület, amelyről köztudott, hogy aktiválja a dopamint, fokozza a memóriát. Míg azonban a kávé agyra gyakorolt neurokémiai hatásairól sokat tudunk, addig a pszichológiai hatásairól kevesebbet.

Egyes kutatások például azt mutatják, hogy a kávé csak azoknál van hatással a kognitív teljesítményre, akik ritkábban fogyasztják.

A közelmúltban kutatók összehasonlították a megszokott kávéfogyasztók fMRI-adatait kávé vagy koffein fogyasztása előtt és után. Azt találták, hogy mind a kávé, mind a koffein változásokat okozott az agyi aktivitásban, segítette a pihenésből a felébredést. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kávénak tulajdonított általános hatások egy része a koffeintől eltérő mechanizmusokhoz köthetők. Ezek között az egyéb mechanizmusok között említik a kávéfogyasztás egész élményét – ez magában foglalhat valamilyen placebohatást, elvárásokat, sőt, akár elvonási tüneteket is, amelyeket a tanulmányban nem vizsgáltak.

A kávéfogyasztás – de a koffein fogyasztása nem – a vizuális feldolgozásban és a magasabb szintű kognitív funkciókban – beleértve a munkamemóriát, a kognitív kontrollt és a célvezérelt viselkedést – szerepet játszó végrehajtó kontroll és vizuális hálózatok fokozott aktivitását is eredményezte.

Armargo Couture, a New York-i Staten Island Egyetemi Kórház dietetikus szakértője szerint a placebohatás azért működhet, mert kulturálisan az a társadalmi norma, hogy a nap kezdetén megiszunk egy csésze kávét. Lényegében sokan a reggeli kávéjukat az ébredéshez és az előttük álló napra való felkészüléshez kötik.

“Ébredés után sokan rutinszerűen megisszák a reggeli kávéjukat, mielőtt elkezdenék a napjukat, ami természetesen a produktivitással társul. A reggeli kávéval való felkészülés a napra kollektív élmény és társadalmi norma, innen ered a “ne szólj hozzám, amíg nem ittam meg a reggeli kávémat” gondolat” – tette hozzá.

“A kávé összetevői, mint például a terpének, különböző agyi receptorokkal kölcsönhatásba lépve növelik az energiát, fokozzák a hangulatot, és motivált gondolkodásmódot adnak nekünk. A kávéban lévő terpének és polifenolok kutatások szerint gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, ami összefüggésbe hozható a depresszió alacsonyabb kockázatával is” – tette hozzá.

Az eredmények azt is mutatták, hogy a kávéfogyasztás előnyeinek egy része a koffeintől függetlenül is jelentkezik. Ez azt jelenti, hogy a koffeinmentes kávé reggeli fogyasztása is éberebbé és koncentráltabbá teheti az embereket.

 

forrás: medicalnewstoday.com