Terhesség

A sikeres vaspótláshoz ismerni kell az okokat

Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű vashoz jusson. Ha ez mégsem valósul meg, nemcsak kellemetlen panaszokat, hanem komolyabb következményeket is okozhat.
2024. December 03.

A vasnak több fontos feladata is van: oxigént szállít minden egyes sejtünkhöz, erősíti az immunrendszert, hozzájárul a fizikai erőnléthez, kedvezően hat az izmokra és az agyműködésre, de a sort még hosszan folytathatnánk.

A sikeres vaspótláshoz ismerni kell a vashiány okait

Szervezetünk a vörösvértestek szétesésekor felszabaduló vasat képes újrahasznosítani, tárolni, de előállítani nem tudja. Ezért ezt az élethez nélkülözhetetlen ásványi anyagot, amelyből minden nap veszítünk, nekünk kell folyamatosan pótolni, normál esetben a táplálékvas bevitelével. Amennyiben ennél többre van szüksége a szervezetnek, jól megválasztott vaspótló készítmények segítenek, amelyek rendezhetik a már kialakult vashiányt, és a megelőzésben is számíthatunk rájuk.

Változó igények

Egy átlagos testalkatú felnőtt nőnek naponta körülbelül 18 milligrammnyi vasra van szüksége, míg a férfiak kevesebbel is beérik: az ő szervezetüknek már napi 8 milligramm vas is elegendő lehet az egészséges működéshez.

Babavárás alatt a nők vasszükséglete tovább emelkedik, ilyenkor már mintegy 27 milligramm vasbevitelről kell gondoskodni naponta. Ezt már csupán a táplálékkal nem egyszerű megoldani, ezért a WHO ajánlása szerint a terhesség elejétől a szoptatás befejezéséig napi 30-60 mg vaspótlásról kell gondoskodni a terhességi vashiány megelőzése érdekében.

Ha a szervezet nem jut elegendő vashoz, azt több módon is jelezheti, amit semmiképpen nem szabad félvállról venni. Már a kezdeti vashiány is okozhat kellemetlen tüneteket, az idő múlásával és a helyzet romlásával pedig akár vashiányos vérszegénység is kialakulhat.

A sikeres vaspótláshoz ismerni kell a vashiány okait

Mit okoz a vashiány?

Amikor a szervezetben a kelleténél kevesebb a vas, csökken a sejtek oxigénellátottsága, ami útját állhatja az egészséges regenerálódási folyamatoknak. A sejtek élettartama rövidülhet, és a csontvelőben kevesebb vörösvértest termelődhet. Amikor ennek következtében a vér hemoglobinszintje is lecsökken, már vashiányos vérszegénységről beszélünk, és ez az állapot akár a szervezet összeomlásához is vezethet.

Az alábbi tünetek észlelésekor mindenképpen érdemes vashiányra (is) gondolni:

  • fáradékonyság, koncentrációs zavar,
  • csökkent állóképesség
  • szapora szívverés, különösen terhelés hatására,
  • meggyengült immunvédelem, hosszabbra nyúló gyógyulási-regenerálódási idő betegség esetén,
  • ingerlékenység, hangulatingadozás,
  • gyakran jelentkező fejfájás,
  • szédülés,
  • étvágytalanság,
  • sápadtság, kivilágosodott fogíny, ajkak és körömágy.

Kevésbé gyakori, de szintén vashiányra utaló panaszok:

  • hajhullás,
  • a szájüregben, torokban kialakuló duzzanat, gyulladás,
  • nyugtalan láb szindróma,
  • szárazabbá váló bőr, könnyen töredező haj és köröm,
  • fülzúgás.

Amikor a vashiány már komolyabb mértéket ölt, akár termékenységi nehézséget, vizesedést, idegrendszeri gondokat vagy véralvadási zavart is okozhat. Mindezek ismeretében túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a súlyosabb vashiány veszélybe sodorhatja mind a testi, mind a szellemi egészségünket, de akár a kapcsolatainkat is beárnyékolhatja.

A sikeres vaspótláshoz ismerni kell a vashiány okait

A vashiány felderítése

A vashiány okának kiderítése lényegében az első lépés a megoldáshoz vezető úton. Ideális esetben még a zavaróbb panaszok megjelenése előtt felfigyelhet rá az orvos, egy részletes laborvizsgálat eredményeit látva.

A laborvizsgálat során a vörösvértestszám, hemoglobin, hematokrit értéken túl a vasháztartás paramétereit (szérumvas-szint, teljes vaskötő kapacitás, transzferrinszint, transzferrin szaturáció, valamint a szervezet vastartalékáról képet adó ferritin mennyiségét) is ellenőrizni kell. Utóbbi a vashiány legjobb korai indikátora.

Ahhoz, hogy a vashiány okozta tünetek megszűnjenek, érdemes a végére járni, hogy pontosan mi áll a probléma hátterében: nem ritka, hogy alacsony vasbevitel vagy felszívódási zavar miatt alakul ki, amely állapotokat meg kell szüntetni a sikeres kezelés érdekében. A vas felszívódásának sok más mellett útját állhatja például lisztérzékenység, emésztőrendszeri gyulladás, vérzéssel járó bélrendszeri problémák, helikobakter-fertőzés, jelentős túlsúly vagy akár a savlekötő gyógyszerek használata.

A vashiány kezelése

Ahhoz, hogy megszűnjön a szervezetben kialakult vashiány, normalizálni kell a vasszintet és fel kell tölteni a vasraktárakat. Ennek megvalósításához nélkülözhetetlen a pontos okok feltárása, hiszen azok megszüntetése nélkül a legtudatosabban felépített vaspótlás sem lesz célravezető.

A vaspótló terápia hatásossága általában már 2-4 hét után mérhető, a kúrát azonban 4-6 hónapig kell folytatni, mert csak így biztosítható a vasraktárak feltöltése. A bizonyosság kedvéért ilyenkor ajánlott újabb átfogó laborvizsgálatot végezni és a további teendőket annak eredményéhez igazítani.

Fotó: Getty Images, Források: NHS.uk és Mayo Clinic