Terhesség

Embrionális fejlődés: ennyi minden történik ebben az időszakban

Melyik a várandósság embrionális szakasza? Mi követi ezt az időszakot? És mi minden történik ezalatt az időszak alatt?
2025. Június 08.

A terhesség méhen belüli fejlődési időszakában két fejlődési szakaszt szoktak megkülönböztetni, az embrionális és a magzati szakaszt. Az embrionális szakasz a fejlődés korai szakaszát jelenti, amit a magzati szakasz követ.

ultrahang kép

(Kép forrása: Getty Images)

Mikortól kezdődik az embrionális szakasz?

Mivel a terhességet az utolsó menstruáció idejétől számítják, így nagyjából az első két hétben tulajdonképpen meg sem történt még a fogantatás, a szervezet ilyenkor csak felkészül egy esetleges terhességre. A peteérés így a harmadik héten történik, a megtermékenyített petesejt (amit ekkor blasztocisztának vagy hólyagcsírának neveznek) beágyazódása a méhfalba pedig a negyedik héten. A beágyazódás és a magzatburok első kezdeményeinek kialakulása után már elkezdődik az embrionális szakasz, a méhen belüli fejlődés korai időszaka.

Ez a szakasz a terhesség negyedik hetének végétől, ötödik hetének elejétől kezdődik — ami a fogantatástól számított harmadik hét. Ez nagyjából a terhesség tizedik-tizenegyedik hetéig tart: ekkor fejeződik be az embrionális szakasz, és veszi kezdetét a magzati periódus.

Hogyan fejlődik az embrió?

Az embrionális időszak során fejlődnek ki a legfontosabb szervek: kialakul a velőcső — amiből később az agy és a gerincvelő fejlődik ki —, a fej és a szemek, a száj és a fülek is ekkor kezdenek el formálódni, az ötödik hét környékén a szív sejtjei elkezdenek csoportosulni (a szív a hatodik héten kezd el verni, ekkor indul el a vérkeringés), a hatodik héten kialakulnak a karok és a lábak kezdeményei is, az úgynevezett végtagbimbók. Az embrió ekkor nagyjából 2-4 mm hosszú, és gyorsan növekszik, a hetedik héten már 5-13 mm-es.

A hetedik héten indul fejlődésnek a köldökzsinór, ami a későbbiekben a baba táplálásáról fog gondoskodni. Ezen a héten tovább fejlődnek az érzékszervek: megkezdődik a szemlencsék formálódása, folytatódik a fül középső részének fejlődése, elkezdődik a száj és az orrlyukak kialakulása és a szem szivárványhártyájának pigmentálódása.

A nyolcadik hétre már elkülönülnek az ujjak és a lábujjak, tovább formálódnak az érzékszervek, folytatódik az emésztőrendszer növekedése, és megindult a vérkeringés a kezdetleges keringési rendszerben, a szívben pedig kialakulnak a pitvarok és a kamrák.

A kilencedik héten kezdődik el a belső nemi szervek – a here vagy a petefészkek – kialakulása és az ízületek és csontok fejlődése is, a kialakulóban lévő izmoknak köszönhetően pedig az első mozgásokat is meg tudja már tenni.

Az embrionális időszak végére a legtöbb szerv és szervrendszere kialakul, megkezdik az összehangolt működést, és ekkor nagyjából már 5 cm hosszú.

 

(Források: my.clevelandclinic.org, medicinenet.com, verywellmind.com, gyerekszoba.hu, gyerekszoba.hu)