Sokat olvashatunk arról, hogy mit együnk, mit ne együnk a várandósság alatt. Azonban jó tudni, hogy nem ugyanaz hasznos a terhesség elején, mint a végén.
Ami a kalóriabevitelt illeti, az az első három hónapban maradhat változatlan a terhesség előttihez képest. A magzat még mindig olyan kicsi, és a súlygyarapodása is minimális, úgyhogy ekkor még elegendő a folsav napi ajánlott bevitelére (600 mikrogramm) figyelni, amely leveles zöldségekből, babokból, hüvelyesekből és gyümölcsökből származhat. Persze ha valaki terhességi vitaminkészítményt szed, a folsavbevitel nagy része ebből a kiegészítőből is származhat.
Ami viszont sokaknak alapélmény, az a reggeli rosszullét, erre is léteznek étrendbeli praktikák.
Megnyugtatásul rögtön elmondanánk, hogy ez a jelenség tulajdonképpen jó jel, hiszen a rosszullétek megjelenése a vetélés alacsonyabb kockázatával jár. Ugyanakkor mi is tudjuk, hogy nem egyszerű étkezési tippeket adni, hiszen a hányinger és a hányás enyhén szólva megnehezíti a változatos étrend tartását.
A reggeli rosszullétek már a terhesség hatodik hetében elkezdődhetnek, és bizonyos esetekben a második trimeszterig is eltarthatnak, de általában a kilencedik hét körül érik el a csúcsot, és a tizennegyedik hét körül kezdenek ritkulni. A legtöbb esetben a huszonkettedik hétig teljesen elmúlik.
Ételek, amelyek segítenek leküzdeni a hányingert a terhesség alatt:
- Gyömbér és gyömbértea
- Magas B6-vitamin tartalmú élelmiszerek, például napraforgómag és pisztácia
- Gyermekláncfű-tea
- Borsmenta tea
- Probiotikus élelmiszerek (például kefir, kimchi, savanyú káposzta, miso, joghurt).
A rendszeres, kis mennyiségű étkezés, beleértve a reggeli felkelés előtti nassolást (próbálj kekszet vagy diót tartani az éjjeliszekrény fiókjában), szintén segíthet az émelygés hullámainak elmúlásában, amelyek egyébként üres gyomor esetén jelentkeznének.