A kisfiúknál valóban gyakoribb, hogy később érkeznek. A kutatók 1987 és 1996 között gyűjtöttek Svédországban adatokat összesen 656.423 kismamától. Megvizsgálták, van-e összefüggés a baba neme és a terhesség elhúzódása között. Azt találták, hogy fiúknál átlagosan hosszabb volt a terhesség, vagyis az az idő, amit a születésig a méhben töltöttek.
De nem csak ez fokozhatja az esélyét annak, hogy hosszabb babavárásra számíthatunk.
Jelek, hogy nagy eséllyel a 42. hétig húzzuk a terhességet
A hivatalos adatok szerint a kismamák mindössze 5 százaléka hordja túl magzatát, azaz ennyien lépik túl a 42. terhességi hetet szüléskor. Lássuk, milyen jelekből olvasható ki, hogy nagyobb a kockázata a túlhordásnak.
A kutatások szerint nagyobb eséllyel számíthatunk túlhordásra…
- idősebb terhességi kornál,
- ha van túlsúly a kismamánál,
- ha a kismama édesanyjánál, testvérénél is előfordult ilyen eset,
- ha az előző terhesség is túlhordással végződött,
- ha első gyerekről van szó,
- ha az ultrahangon kisebbnek mérték a terhességi héthez tartozó átlagos adatokhoz képest,
- ha a kismamát stressz éri a terhesség vége felé,
- valamint ha kisfiú a magzat.
A túlhordás hátterében gyakran csak az áll, hogy rosszul állapították meg a szülés várható időpontját, ilyenkor azonban valójában nem beszélhetünk túlhordásról. A szakorvos a kismama és magzat állapotának felmérése után eldönti, hogy mi a teendő.
A 40. hét utáni napokban, a 41. hétig türelmi idő van, amennyiben az orvost mindent rendben talál. Naponta vagy kétnaponta extra vizsgálatokkal monitorozzák az aktuális állapotot: számítani kell CTG-re, flowmetriára. Ellenőrzik többek között a méhlepény meszesedését, a magzatvíz mennyiségét is.
Ha az orvos úgy ítéli meg, beindíthatják a szülést a 41. hét betöltése után, de az is opció, hogy csak a 42. hét átlépését követően történik meg a szülésindukció.