Bakteriális vaginózisról (röviden BV, vagy más néven bakteriális hüvelyfertőzés) beszélhetünk, ha a hüvelyben található baktériumok természetes egyensúlya felborul. Az egészséges hüvelyben is élnek „rossz mikroorganizmusok”, ám a „jó tejsavbaktériumok”, a Lactobacillusok vannak számbeli fölényben. Ezek a pálcika alakú bacilusok onnan kapták a nevüket, hogy tejsavvá alakítják a hüvelyhám sejtjeiben tárolt glikogént, emiatt savas közeget hoznak létre maguk körül, amely gátolja a kórokozók szaporodását. Ha azonban valamilyen okból lecsökken a Lactobacillusok száma, akkor a hüvely pH-értéke lúgosabb irányba mozdul, és a „rossz baktériumokat” semmi sem gátolja abban, hogy elszaporodjanak.
Akadályozhatja a teherbeesést
A bakteriális vaginózis jellegzetes tünete a híg, fehér vagy szürkés színű, bőséges folyás, amelynek a szaga meglehetősen kellemetlen, leginkább a haléra emlékeztet. A fertőzést esetenként csípő, ritkábban viszkető érzés kísérheti. A bakteriális hüvelyfertőzés viszonylag könnyen gyógyítható: az orvos által felírt antibiotikum szedése mellett tanácsos a hüvelyflóra visszaállítását segítő készítményt is bevetni. BV-re hajlamosító tényező például a sok stressz, az aktív nemi élet, a gyakori partnercsere és a túlzásba vitt intim tisztálkodás.
Egy dán kutatás eredményei szerint a bakteriális vaginózis nehezíti a fogantatást. Az Aarhus University munkatársai lombikprogramban részt vevő nőket vizsgáltak, és arra a megállapításra jutottak, hogy azok közül, akiknél nem kezelték a BV-t, mindössze 9 százalék esett teherbe.
Kismamáknál nemcsak veszélyesebb, hanem gyakoribb is
A bakteriális vaginózissal küzdő várandósok körében hatszor gyakoribb a vetélés, és kétszer több a koraszülés. Az adatok szerint az idő előtti burokrepedések (ami a koraszülések vezető oka) 80 százalékát valamilyen fertőzés váltja ki. De a kezeletlenül hagyott bakteriális vaginózis akkor is veszélyeztetheti a kisbabádat, ha időre, és természetes módon jön a világra. A hüvelyi szülés során ugyanis a hüvelyben lévő kórokozók bejuthatnak a magzat tápcsatornájába.
A természet fricskája pedig, hogy a terhesség alatt nő a bakteriális vaginózis kialakulásának rizikója. Az Amerikai Terhességi Szövetség (American Pregnancy Association) szerint a kismamák 10-30 százalékánál fordul elő ez a betegség. Hogy miért? Várandósság idején megváltozik a hormonháztartás, az ösztrogén és a progeszteron szintje emelkedik, mellé pedig beindul a HCG hormon termelése is. Ezek a hormonváltozások nemcsak a bőrödre, hajadra és hangulatodra vannak hatással, hanem bizony a hüvelyflóra érzékeny egyensúlyát is kibillenthetik.
Ha tehát a szokásosnál bőségesebb, kellemetlenebb szagú folyást tapasztalsz, kérj időpontot a nőgyógyászodtól. Ne aggódj, az orvos biztosan olyan antibiotikumot fog felírni, amely nem veszélyezteti a magzatot. Az viszont aggodalomra adhat okot, hogy a bakteriális vaginózis néha tünet nélkül jelentkezik, így nem ismerik fel időben. Egyre több nőgyógyásznál építik be a BV-szűrést a terhesgondozási protokollba.