Terhesség

Jelek, amik után nem árt időpontot kérned a meddőségi specialistához

Akár már próbálkoztok, akár még nem, jobb ha ismered azokat a jeleket, amelyek meddőségre utalhatnak.
2025. Április 05.
szomorú nő

Kép: Getty Images

A meddőség sokkal gyakoribb probléma, mint azt gondolnánk, Magyarországon 300 ezren küzdenek vele. A tendencia ráadásul növekedést mutat: tíz év alatt megháromszorozódott azoknak a száma, akik valamilyen termékenységi nehézséggel kénytelenek élni. Sajnos szinte már népbetegségnek számít, mégsem beszélünk róla eleget. Mutatjuk, melyek azok a jelek, amelyek a nőknél meddőséget jelenthetnek.

Orvosi értelemben akkor beszélünk meddőségről, ha 35 év alatt 12 hónap aktív és rendszeres próbálkozás után sem sikerül a teherbeesés. 35 év felett ehhez 6 hónap próbálkozás szükséges. Mutatjuk, melyek azok a gyanújelek, amelyek esetén érdemes felkeresni egy meddőségi szakembert.

Menstruációs problémák

Azt szokták mondani, hogy a szabályos menstruációs ciklus a test luxusa, azt jelzi, hogy minden rendben a testünkben (legalábbis a hormonokat tekintve). A normál menstruációs ciklus 21-35 nap, a menstruáció hossza nem több 7 napnál. Ha a menstruációval bármilyen szabálytalanság van, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

Szabálytalan menstruációt jelez az is, ha a menstruáció nem jelentkezik (és nem azért, mert terhes vagy) vagy nagyon erősen vérzel. Előbbi esetben lehetséges, hogy nincs ovuláció, utóbbi esetben pedig az túl erőst vérzést okozhatja mióma, polip, ami megnehezítheti a beágyazódást.

Hormoningadozás

Hormoningadozás akkor fordul elő, ha egy adott hormonból túl sok vagy túl kevés termelődik, ez pedig értelemszerűen befolyásolhatja a termékenységet. Milyen tünetei lehetnek a hormoningadozásnak? Jellemzően a menstruáció megváltozásában jelentkezik, de mutathatja indokolatlan hízás, hőhullám, álmatlanság, gyakori migrén.

Kismedencei fájdalom

A kismedencei fájdalom gyakran termékenységi problémákat jeleznek. Ilyen például az endometriózis, a kismedencei fertőzés, a mióma és a petefészekciszták. Az is előfordulhat, hogy a kismedencei fájdalom egyéb ok miatt jelentkezik, amelynek semmi köze a termékenységhez. Ettől függetlenül érdemes orvoshoz fordulni, ha gyakran vagy túl régóta áll fenn kismedencei fájdalom.

Ismétlődő vetélések

A vetélés nem ritka, a terhességek közel 20%-ánál fordul elő. Ennek ellenére az ismétlődő vetélés már jóval ritkább, így ebben az esetben mindenképpen komolyabb kivizsgálás indokolt.

Súlyproblémák

Ha valaki túlsúlyos vagy épp ellenkezőleg, alultáplált, az hatással lehet a termékenységre. A testsúly ugyanis szerepet játszik a hormonszintek alakulásában, ami hatással lehet az ovulációra. Mi több, kutatások szerint a meddőség kockázata háromszor nagyobb a túlsúlyos nőknél. Így ha régóta sikertelenül próbálkoztok és a testsúlyod nem az ideális tartományban van, érdemes erre is gondolni.