Terhesség

„Leadtam 30 kilót, ez már a harmadik életmódváltó karácsonyom lesz!”

Az IR egy igen összetett, sokszor nehezen tetten érhető probléma, aminek diagnosztizálását és kezelését is érdemes szakemberre bízni.
2023. November 24.
Krénn Dia és Molnár Hanna IR-interjú

Krénn Dia érintettként, a kislánya születése után vágott bele az inzulinrezisztencia féken tartását szolgáló diétába, azonban többször is kudarcba fulladtak a próbálkozásai.

Az igazi áttörésig úgymond saját kárán tanulta meg, hogy mire kell igazán odafigyelnie és hogy lehet örömteli az életmódváltás, amiről ma már a TikTokon is rendszeresen beszámol népes követőtáborának.

Szakmai hátterét Molnár Hanna dietetikus és sportdietetikus biztosítja, ami minden életmódváltó számára fontos, hiszen a megfelelő tudás hiányában több kárt okozhatunk, mint hasznot, függetlenül attól, hogy IR vagy más miatt adjuk a fejünket a régi szokások átalakítására.

Milyen tünetek jelentkezésekor érdemes inzulinrezisztencia fennállására gondolni, és ebben az irányban is vizsgálódni?

Hanna: Viszonylag jellemző tünetekkel szokott jelentkezni egy szénhidrát anyagcsere zavar, amit sokan hajlamosak betudni a stressznek, az alváshiánynak vagy annak, hogy nem figyelnek oda eléggé az étrendjükre. Ha azonban azt vesszük észre, hogy hirtelen elkezd gyarapodni a súlyunk, fáradékonnyá válunk, étkezések után ránk tör a „kajakóma”, vagy hogy rosszul alszunk, akkor elkezdhetünk gyanakodni. Az IR tünete lehet még a kimaradó étkezések esetén jelentkező ingerlékenység, sikertelen fogyási kísérletek, nőknél a menzesz kimaradása vagy a teherbeesési nehézség.

Hogyan lehet diagnosztizálni vagy kizárni az IR-t?

Hanna: A diagnózis mindenképp szakorvosi kompetencia, amihez egy, legalább hárompontos vércukorterheléssel tudják kideríteni, hogy valóban fennáll-e az inzulinrezisztencia. Fontos, hogy inzulinszinteket is mérjenek, különben nem lehet sokra menni a lelettel.

Mire számíthat az, akinél beigazolódik az IR gyanúja?

Hanna: Mindenkinek el szoktam mondani, hogy semmiképp sem szabad megijedni! Életmódváltással kiválóan kezelhető ez az állapot (mert ez nem egy betegség, hanem egy olyan anyagcsere-probléma, ami nagyobb odafigyelést igényel), az új étrend kialakításában pedig nagyon hatékonyan segíthetnek a dietetikusok.

Sok esetben nem is indokolt a gyógyszeres kezelés, mert egy jól összeállított étrenddel, rendszeres fizikai aktivitással és étrend-kiegészítők alkalmazásával kézben tartható az állapot.

Mi történik akkor a szervezetben, ha valaki mégis félvállról veszi az IR-t és nem figyel oda az étkezésre, illeve a mozgásra?

Hanna: Ilyen esetekben könnyen rosszabbodhat az anyagcserezavar, és akár cukorbetegség is kialakulhat. Nőknél gyakran okoz az inzulinrezisztencia más, peteérést érintő hormonális egyensúlyváltozást, így szépen lassan Policisztás Ovárium Szindróma (azaz PCO) is „csatlakozhat” az alapprobléma mellé.

Ezeken kívül a pajzsmirigy működését is negatívan befolyásolhatja, ha nincs kezelve az inzulinrezisztencia. Fontos megérteni, hogy ha a hormonális rendszer egyensúlya felborul, az amolyan láncreakcióként sok más problémát is kialakíthat.

Az IR diéta (és a többi életmódbeli változtatás) életre szóló program, vagy egy idő után fel lehet vele hagyni?

Hanna: Mindenképp életre szóló, ezért is emelem ki mindig, hogy ne diétaként álljunk hozzá, hanem életmódváltásként. Ha valaki kialakít egy számára ideális rendszert, ami még az egészségének is jót tesz, akkor nyert ügye van.

Dia és Hanna IR interjú

Dia, nálad hogy derült fény az IR-re? 

Dia: A szülés után 1 évvel diagnosztizálták nálam ezt az állapotot, a fő tüneteim között szerepelt a hirtelen hízás és a ciklusközépi peteéréskor megjelenő erős görcsök. Nőgyógyászhoz fordultam, aki alapos vizsgálatokat követően endokrinológushoz küldött. 

Hogy fogadtad a hírt, hogy érintett vagy az inzulinrezisztenciában?

Dia: Már előtte is próbáltam odafigyelni, mindig is küzdöttem a kilókkal. Így nem volt annyira drámai, sőt inkább még picit meg is könnyebbültem, hogy végre tudom, mi a probléma.

Mennyi idő kellett ahhoz, hogy rászánd magad a változtatások bevezetésére? 

Dia: A kislányunk 10 éves lesz, tehát akárhogy is számolom, 9 éve már, hogy diagnosztizáltak. Az igazán nagy változás, amikorra tényleg megértettem a nagybetűs életmódváltás fogalmát, 2021 végén jött. Ekkor megfogadtam, nincs tovább yoyo-effektus és egy utolsó esélyt adtam magamnak arra, hogy 35 éves koromra a legjobb formámat hozzam és egy életen át meg is tartsam. Leadtam 30 kilót, amit már 1,5 éve tartok, így ez már a harmadik életmódváltó karácsonyom lesz.

Mi jelentette számodra a legnagyobb kihívást életed új fejezetében?

Dia: A legnagyobb kihívás az, hogy mindig tudjak újat mutatni annak a közel 115 ezer embernek, aki követi az életmódváltó gasztronómiai kalandjaimat a TikTok csatornámon. Bár a mindennapjaim szabályokhoz kötöttek, olyan szabad lett az életem, mint még soha.

Van, ami a mai napig hiányzik az IR diéta mellett?

Dia: Száműzni semmit nem kell, csak lecserélni a lisztet vagy a mogyorókrémet. A magyar piacon szerencsére szinte már mindenre van alternatíva, ami jól látszik a receptjeimen is. Ha bármit megkívánok, addig agyalok, míg ki nem találom a számomra is tökéletesen beilleszthető elkészítési módot.

Az IR diétáról sokszor hallani még akkor is, ha nem vagyunk érintettek, hogy nem könnyű betartani. Te hogyan tudod motiválni azokat, akik mélyponthoz érkeznek?

Dia: Az első és legfontosabb, hogy meg kell érteni: ez bizony egy életen át elkísér minket és a szlogenem is úgy hangzik, hogy soha többet nem kell diétáznod, ha megtanulsz életmódot váltani!

Találkozz Diával a BabaMama Expón!

Krénn Diával a hétvégén, a november 24-e és 26-a között megrendezésre kerülő BabaMama Expón személyesen is találkozhatsz. A rendezvény szombati napján tart főzőbemutatóval egybekötött előadást 14:15-től, sokak számára érdekes témában: Inzulinrezisztencia kezelése a várandósság előtt, alatt és után