Az érvényben lévő protokoll szerint Magyarországon három ultrahang vizsgálat történik, de valójában a három négyet jelent: a pozitív terhességi teszt után történik a nulladik ultrahang vizsgálat, amikor a nőgyógyász a várandósság meglétét, méhen belüli elhelyezkedését ellenőrzi. A protokoll szerint három olyan ultrahang vizsgálatra kerül sor a terhesség során, amelyek legfőbb célja magzati szűrővizsgálat. Ezek időpontjai: a terhesség 12-13.hete, a 18-20.hete és a 29-32.hete. Lássuk, mi mindent néznek a második ultrahang vizsgálaton!
Mikor kerül sor a második, úgy nevezett genetikai ultrahang vizsgálatra?
Az optimális időpont a terhesség a 18-20. hete.
A “genetikai” ultrahang vizsgálat nem egészen pontos elnevezés, ugyanis ultrahanggal nem lehet a magzat genetikai vizsgálatát elvégezni. Ebben a magzati korban azonban már jól vizsgálhatók az egyes fejlődési rendellenességek, ráadásul ekkora már minden szerv kifejlődik, és a méretük lehetővé teszi az ultrahanggal történő minél alaposabb vizsgálatot.
Mit vizsgálnak a második ultrahang alkalmával?
Fő célja a vizsgálatnak tehát a fejlődési rendellenességek kiszűrése. A vizsgálat során megállapítják a magzat fejlődési ütemét, a terhesség korát, megmérik a magzat testrészeit és a szülés várható időpontját is meghatározzák. Ekkor már a magzat neme is megtudható.
A vizsgálat kiterjed továbbá a szervek és a testrészek épségének megfigyelésére, különös tekintettel a magzat gerincére, agyára és szívére.
Az ultrahang során alaposan megvizsgálják a
- magzat gerincoszlopát, kiszűrhető a nyitott hátgerinc
- az agykoponyát, arckoponyát: az ajak, a szájpad, illetve az állkapocscsont deformitásai is láthatóak
- a végtagokat: az esetleges hiányosságok, elváltozások láthatóak
- a mellkasi szerveket, a tüdőt, szívet: fény derülhet az esetleges rekeszizom sérvre, alaki eltérésekre, a szív nagyságára, alakjára, üregeire, nagyerekre
- a veséket, a beleket, a májat és húgyhólyagot: ezek hiányosságai, eltérései, rendellenességei is kiszűrhetők (pl. elzáródás, szűkület, köldöksérv, nyitott hasfal)
- az apró eltéréseket, amelyek kromoszóma-rendellenesség esélyét vethetik fel, például Down-szindróma.
Továbbá a méhlepény működését is megfigyelik és a magzatvíz mennyiségét is megállapítják. A méhnyak hosszát is vizsgálják, ez alapján kiszűrhető a koraszülés kockázata.
Hogy érdemes készülni a második ultrahangra?
Speciális előkészületre nincs szükség. Hasi ultrahang vizsgálatra készüljünk, ebben az esetben a teli húgyhólyag segíti az orvos, szonográfus munkáját, de érdemes előre tisztázni ezt a kérdést. A vizsgálat nem jár fájdalommal.
Nyitókép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu