Terhesség

Táplálkozás a terhesség alatt: Mire figyeljünk, hogy megóvjuk az anyát és a babát?

Az anyai tápanyagbevitel kulcsfontosságú nemcsak a várandós nő egészségének megőrzésében, hanem a magzat megfelelő fejlődésében is. Egy friss tanulmány szerint az amerikai terhes nők jelentős része küzd tápanyaghiányokkal, amelyek hosszú távú egészségügyi kockázatokat is hordozhatnak.
2024. Október 22.

Egy nemrégiben megjelent tanulmány az Egyesült Államokban élő terhes és nem várandós nők tápanyagfogyasztási trendjeit hasonlította össze.

A tápanyaghiány hatása a terhesség alatt

A megfelelő tápanyagszint kulcsfontosságú az anyai egészség és a magzat növekedése szempontjából, mivel csökkenti a későbbi életben jelentkező krónikus betegségek kockázatát.

A tojás és a zöldségek is fontosak a várandósság alatt (Fotó: Getty Images)

A tojás és a zöldségek is fontosak a várandósság alatt (Fotó: Getty Images)

A terhesség alatt nagyobb az energiaszükséglet a fokozott anyagcsere-folyamatok és a tüdőre, valamint a szívre nehezedő nagyobb terhelés miatt. A kismamáknak számos tápanyagra van szükségük, többek között fehérjére a szövetek növekedéséhez, vasra a vörösvértestek képzéséhez, folátra az idegi rendellenességek megelőzéséhez, kalciumra a magzat csontjainak fejlődéséhez, és jódra a fokozott tiroxin – a pajzsmirigy által termelt egyik hormon – termelés érdekében.

Számos tanulmány számolt be elégtelen tápanyagbevitelről a terhes nők körében, különösen a magnézium-, D-vitamin- és E-vitamin-hiányok magas előfordulásáról. A terhes nők kevesebb káliumot, kolint és K-vitamint fogyasztanak, annak ellenére, hogy nagyobb arányban szednek étrend-kiegészítőket, mint a nem terhes nők. Emellett a legtöbb várnadós nő az ajánlott szint alatt fogyasztja az Omega3 telítetlen zsírsavakat, amelyek optimális egészséghez szükségesek.

A tanulmányról

A 2022 februárja és 2024 júliusa között végzett tanulmányban 1 392 terhes és 9 737 nem terhes, 20 és 44 év közötti nő vett részt. Az adatokat otthoni interjúkból és mobil vizsgálóközpontokban végzett látogatásokból gyűjtötték.

A résztvevők legalább egy 24 órás étrendi visszaemlékezést adtak a mobil vizsgálóközpontokban, majd telefonos beszélgetések következtek. A résztvevők információkat szolgáltattak korukról, etnikai hátterükről, iskolai végzettségükről, dohányzási szokásaikról és jövedelmi viszonyaikról.

A terhességi státuszt vizeletvizsgálatok és a résztvevők által megadott trimeszter alapján állapították meg. A fő vizsgálati mutatók a mikrotápanyagok és makrotápanyagok átlagos fogyasztását, valamint a mikrotápanyaghiány előfordulási gyakoriságát mérték. Az amerikai Élelmiszerbiztonsági Felmérési Modul segítségével felmérték a felnőttek élelmiszerbiztonságát is.

Táplálékkiegészítők és étrendi bevitel trendjei

A terhes nők átlagéletkora 29 év, míg a nem terhes nőké 32 év volt. A terhes nők körében a táplálékkiegészítők használata 78%-ot tett ki, szemben a nem terhes nők 46%-ával. A szénhidrátfogyasztás terhes nőknél 307 g/napról 275 g/napra csökkent 1999-2000 és 2013-2018 között. A nem terhes nőknél 252 g/napról 217 g/napra csökkent ugyanezen időszak alatt.

1999-2000 és 2013-2018 között a terhes nők körében 11%-os növekedést figyeltek meg azok körében, akik az A-vitamin ajánlott napi mennyiségénél kevesebbet fogyasztottak, míg a C-vitaminhiány 8,9%-kal nőtt. A nem terhes nőknél is hasonló trend figyelhető meg, az A-vitamin, C-vitamin és a vas elégtelen bevitele jelentősen nőtt.

A terhes nők főként a hozzáadott cukrok, dúsított liszt és gabonafélék fogyasztását csökkentették. Az egészségügyi szakemberek a cukorfogyasztás csökkentését javasolják, azonban a dúsított liszt és gabonafélék csökkentése ronthatja az A-vitamin, C-vitamin, magnézium, vas és folát bevitelét.

Az elmúlt két évtizedben csökkent a szénhidrát-, A-vitamin-, C-vitamin- és vasfogyasztás a terhes és nem terhes nők körében az Egyesült Államokban. A tanulmányban azonosított tápanyaghiányok segíthetnek a szabályozási, egészségügyi és tudományos közösségeknek olyan irányelvek kidolgozásában, amelyek javíthatják a reproduktív korú nők tápanyagbevitelét.