A hüvelyszárazság fogalmát sokan a menopauzához kötik, részben jogosan, hiszen ez az egyik olyan életszakasz, amelyben a hormonháztartás alapjaiban és tartósan megváltozik. Ám van más olyan periódus is, amelyre ez jellemző, mégpedig a várandósság időszaka. A hormonok ilyenkor is „megzavarodnak”, bár valójában csak egy újfajta funkcióra készítik fel a szervezetet.
Ilyenkor meglehetősen gyakori probléma a hüvelyszárazság. Kevéssé foglalkozunk vele, pedig nem csupán kellemetlen, de számos következménye lehet, ha nem kezelik megfelelően.
Mi történik pontosan a hüvellyel terhesség alatt?
A várandósság alatt a szervezet ösztrogénszintje jelentősen változik, ami a hüvely nyálkahártyájának vékonyodását és a nedvességtartalmának csökkenését okozhatja. Ezáltal nőhet a fertőzések kockázata, és fokozódhat a kellemetlen, viszkető, égő érzés. De hüvelyszárazságot válthat ki a terhesség miatti stressz is. Ezenkívül az immunrendszer várandósság alatti természetes gyengülése is hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásához, növelve a fertőzések kockázatát.

Fotó: Getty
Jobb megelőzni, mint kezelni
Bőséges folyadékfogyasztás: A hidratáltság fenntartása nemcsak az egészségre, hanem a hüvely nedvességtartalmára is jótékony hatással lehet.
Táplálkozás: A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend segíthet fenntartani a hüvely egészséges működését.
Irritáló anyagok elkerülése: Az illatosított fürdőtermékek vagy tisztálkodószerek fokozhatják a problémát, ezért érdemes kerülni őket.
Puhító, nedvesítő anyagok alkalmazása: Minden olyan készítmény segíthet, amely antibakteriális hatással rendelkezik, és segít megelőzni a fertőzéseket. Megfelelő állaggal a szárazság tüneteit is tudja enyhíteni.
Orvosi segítség: Terhesség idején csak hormonmentes kezelési lehetőségek jöhetnek szóba. Ha egyeztettünk orvossal, akkor alkalmazhatunk hüvelyi hidratálókat – jótékony hatásúak lehetnek például az olyan összetevők, mint a hialuronsav vagy egyes gyógynövények.
Egy különleges állapot – hüvelyszárazság szempontjából is
Bakteriális vaginózis: egy kifejezés, amit senki nem akar hallani, amikor babát vár. Sajnos a nem megfelelően kezelt hüvelyszárazság miatt komolyabb fertőzések is kialakulhatnak, ezek közé tartozik ez a tünetcsoport is. A bakteriális vaginózis fő veszélye az, hogy terhességi komplikációkhoz vezethet. A vetélések kialakulásának mintegy 70%-ért a felszálló fertőzések tehetők felelőssé, ezek elkerülése így kiemelten fontos. Ezen kívül a szárazság miatt fokozódhat a fájdalom közösülés során, amely tovább rontja a kismama közérzetét.
Sokan nem veszik komolyan a terhesség alatti hüvelyszárazságot, mindössze kellemetlenségnek tartják, amivel – úgymond – együtt tudnak élni. Ám nem szabad figyelmen kívül hagyni a problémát, főként, mivel megfelelő kezeléssel enyhíthetők a kellemetlen tünetek, és elkerülhetők a későbbi komplikációk. A cél az, hogy a kismama ne csak komfortosan érezze magát, de egészségesnek is ebben a kiemelten fontos időszakban. Ami szintén nagyon fontos szempont, hogy mindez a magzat egészségét is szolgálja.