Terhesség

Vaspótlás – időigényes, de gyorsíthatunk rajta

A terhesség alatt megnövekedett vasszükséglet kielégítése, vasraktáraink feltöltése kiemelt feladat, ám cseppet sem mindegy, milyen hatékonyan és gyorsan tudjuk ezt elvégezni. Mutatjuk, mire érdemes figyelned, amikor vaspótló készítményt vásárolsz!
2023. Február 01.
fáradt kismama
Erre figyelj vaspótláskor kismamaként. (Kép forrása: Getty Images)

Hatékony és gyors feltöltés 9 hónap alatt? Ez nem olyan egyszerű, mint ahogyan elsőre gondolnánk. Ugyanis nagyon sok kismama sajnos idő előtt abbahagyja a vaskészítmények szedését, leginkább a kellemetlen mellékhatások miatt.

Mutatjuk, milyen szempontokat vegyél figyelembe, amikor vaspótló készítményt választasz, és mivel veheted elejét ezeknek a kellemetlen mellékhatásoknak!

1. Ellenőrizd a vaspótlód vastartalmát!

Mivel a várandósok vasigénye jóval nagyobb (akár kétszeres) a normál vasigényhez képest, ezért a hatékony vaspótlás érdekében azt javasoljuk, ellenőrizd a készítmény leírásában az elemivas-tartalmat! Ez azért is fontos információ, mert a vaskészítmények elemivas-tartalmának csupán a töredéke, mintegy 10 százaléka hasznosul a szervezetben.

Tipp: Terhességi vashiány esetén válassz magas, 100 mg körüli elemivas-tartalmú készítményeket!

2. Fontos a jó időzítés!

A vaspótlók többsége – így a vas-szulfát vagy -fumarát tartalmú készítmények is – csak éhgyomorra alkalmazva tudnak hatékonyan felszívódni. Ilyenkor azonban azzal is számolnod kell, hogy gyakrabban okoznak mellékhatásokat (hányinger, gyomorfájdalom, székrekedés vagy épp hasmenés). Egy várandós kismama érthető módon szeretné ezeket elkerülni, hiszen a 9 hónapnyi babavárás egyébként is számos kellemetlen tünetet okoz. Sokan emiatt inkább az étkezéssel egybekötve igyekeznek bevenni a vaspótlót, ezzel azonban a vas megfelelő hasznosulását kockáztatják.

Tipp: Érdemesebb olyan készítményt előnyben részesíteni, amelyet bármikor bevehetsz, és a mellékhatások tekintetében is sokkal kedvezőbb.

3. Támogasd meg a felszívódást!

A vas hasznosulását nagymértékben befolyásolhatják a különféle ételek és italok, nem árt tehát, ha ezekkel is tisztában vagy!

Néhány fontos információ:

  • A ferro-, azaz vas(II)-készítményekből a vas csak közepesen savas környezetben tud felszívódni, ezért azokat érdemes C-vitaminnal együtt, ugyanakkor más gyógyszerektől és étrend-kiegészítőktől külön bevenni.
  • A vas felszívódását nehezítik a teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú gabonák, a kávé és a tea, illetve a tej és a tejtermékek is.
  • Ha magnéziumot, savcsökkentőt szedünk, akkor ezekről tudni kell, hogy szintén gátolják a vas felszívódását.
  • Ha a vas(II)-szulfátot tartalmazó készítményeket az étkezéssel egybekötve vesszük magunkhoz, az tovább ronthatja a felszívódásukat.

Tipp: Várj mindig legalább két órát az egyéb gyógyszerek és étrend-kiegészítők, valamint a vaspótlók bevétele között, vagy szedj vas(III)-készítményt.

4. Terhesvitaminnal nem tudsz vasat pótolni!

A patikákban és drogériákban számos célzott összetételű terhesvitaminnal találkozhatsz, amelyek a várandós édesanya és a fejlődő méhmagzat egészségét is támogatják. Ezek kétségkívül hasznos készítmények, ugyanakkor jellemzően alacsony vastartalommal bírnak, így nem elegendőek ahhoz, hogy a szervezeted megnövekedett vasigényét kielégítsék a babavárás idején. Mindenképpen szükséged lesz mellé magas vastartalmú vaspótlóra is!

Tipp: Mind a terhesvitaminokkal, mind pedig a vaspótlókkal kapcsolatban egyeztess szakorvosoddal, aki a számodra leginkább biztonságos, hatékony és kedvezőbb mellékhatás-profillal rendelkező készítményt fogja javasolni.

5. Kezdd időben a vaspótlást!

A vasraktáraink feltöltése időigényes feladat, ráadásul az orális vaspótlásnál nemcsak az elemivas-tartalom a lényeg, hanem a felszívódást befolyásoló tényezőkkel és az esetleges mellékhatásokkal is számolni kell.

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége szerint, ha a fogantatásra az anyák már előre felkészülnek testileg és lelkileg is, akkor magzatuk optimális feltételek mellett indulhat fejlődésnek. Az például, hogy a vasraktárak mennyire vannak feltöltve a fogantatás idején, fontos jelzője lehet annak, hogy számolniuk kell-e a vashiányos vérszegénység kockázatával a várandósság során. Mivel azonban a vashiány minden reproduktív korban lévő nő számára kockázatot jelent, így már a babatervezéskor, de legalábbis a terhesség elejétől érdemes elkezdeni a célzott vaspótlást.

Tipp: A vaspótlást kisbabád megszületése után, a szoptatás végéig érdemes folytatni!