Az elnevezések a különböző gesztációs időszakokat jelölik. E szerint a megtermékenyített petesejtet a beágyazódás után zigótának, majd osztódása után blasztocitának nevezzük. Ezt követi az embrionális szakasz, amikor már az embrió elnevezést használjuk, onnantól, hogy a magzatburok első kezdeményei kialakulnak, azaz a 4-5.héttől. Ez az időszak a terhesség 10-12. hetéig tart, ezt követően magzatról beszélünk.
Lássuk mi jellemzi az embrionális szakaszt.
Az embrió méretei
Az embrionális szakasz nagyjából a 4-5.terhességi héttől a 10-11. terhességi hétig tart. Ebben az időszakban fejlődnek ki a legfontosabb szervek. A terhesség 12. hetére, azaz, amikortól már magzatról beszélünk a születendő baba szinte minden szerve, végtagjai kialakultak, a gerince és az agya folyamatosan fejlődik ezután is hétről-hétre.
Szakemberek ezt az embrionális időszakot tartják a legkritikusabb időszaknak, ezekben a hetekben a legnagyobb spontán vetélés kockázata, ami becslések szerint a terhességek 25 százalékát jelenti ebben a korai szakaszban. Gyakran még azelőtt, hogy a terhesség tényére fény derülne.A terhesség 5. hetében az embrió leginkább egy ebihalra hasonlít, de már megkezdődik a légző- és emésztőrendszer fejlődése, felismerhető a szívkezdemény is. Utóbbi a 6. héttől kezd pulzálni. Megindul a vérkeringés kezdeménye is, ezt szikkeringésnek nevezzük. Elindul az agyfejlődés, a gerincfejlődés, az izmok és a csontosodási folyamat is. Az embrió ekkor kb. 3,5-4 mm-es. Bármennyire is pici, a 6. héten záródik a velőcső és a fontosabb belső szervek kezdeményei mellet (ilyen a máj, a gyomor, a tüdő), már a belső fül és hangszalagok is alakulóban vannak. Formálódni kezdenek a kezek, lábak, a végtagokon pedig barázdák jelennek meg, amik a nem olyan sokára szétnyíló ujjakat jelzik.A fej és az arc is rohamosan fejlődik, változik: megjelenik a fejen a két kopoltyúív, melyek a füleket jelzik, az arcon pedig a szem- és szájkezdemények jelennek meg.
- Kapcsolódó: Mi történik odabent? – A petesejttől a magzatig
A 7-8. héten a fejlődés tovább tart, elképesztő ütemben alakul, nő az embrió, naponta akár 1 mm-t is nő. Kialakul a test csontváza, a bordák és a csigolyasor is. A váll-, könyök- és térdízületek is kifejlődnek. A 8. hét végére megindul a vizelettermelés. A 7 hetes embrió kb. akkora, mint egy rizsszem, 5-13 mm hosszú.Az arc egyre inkább elkezd hasonlítani egy baba arcához, kialakulnak az orrlyukak, orrcimpák, a száj kontúrja, a szemgolyó. Ekkora tehetők az első magzatmozgások, de ebből az anya még nem érzékel semmit.A 8-10. héten nemcsak a hosszúsága, hanem az embrió testsúlya is óriásit nő: ezekben a két hétben több mint 75 százalékkal növekszik. Továbbra is roham tempóban növekszik, a szakasz végére megkülönböztethetővé válnak a külső ivarszervek. Az embrionális szakasz végén az embrió már 5 cm hosszú és kb. 8 gramm. Itt elérkeztünk egy fontos mérföldkőhöz, hiszen innentől már nem embrióról, hanem magzatról beszélünk.