Terhesség

Terhesség: mi történik az első 9 hétben?

Izgalmas időszak, hiszen épphogy megtermékenyült a petesejt, máris egy fontos szakasz veszi kezdetét. Ekkor fejlődnek ki a belső szervek és a testrészek.
2018. Október 18.
Terhesség: mi történik az első 9 hétben?

A megtermékenyülés utáni rövid, de fontos időszakot, az első kilenc hetet az embrionális időszaknak nevezzük. A megtermékenyülés után a méh nyálkahártyája megvastagodik és a beágyazódás a megtermékenyülés utáni 12.napi be is fejeződik.

A hólyagcsíra belső sejtjeiből fejlődik ki az embrió, a külső sejtekből pedig – amelyek bemélyednek a méh falába – kialakul a méhlepény. A hólyagcsíra falából kialakul a korion vagy más néven külső magzatburok, a belső rétegéből pedig az amniozsák, ami védi az embriót, körülöleli.

Az ötödik hétre az embrió akkora, mint egy szezámmag.

Az embrió agya és a gerincvelő láthatóvá válik az áttetsző bőrön át. Ez idő alatt kialakul a keringési rendszer és elkezd verni a szív.

Az embrió egy apró ebihalra hasonlít.

Rajzolja a tápanyagokat és az oxigént az újonnan kialakított placentán egy köldökzsinórt.

A kilencedik hétig, ahogy az embrióból magzat lesz, eltűnik az embrionális farok. Az embrió minden egyes nappal egyre inkább elnyeri emberi formáját: kialakulnak a végtagok és ujjak, az orr, a száj- és a szemkezdemények, és az apró fülkezdemények is.

Az időszak végére az embrió akkora, mint egy szőlőszem.

Kapcsolódó cikkeink: