Maradjunk fittek
Azok a várandós nők, akik mozognak, általában rövidebb ideig vajúdnak. A könnyű gyakorlatok javítják a kitartást, segítenek, hogy a kismama jobban bírja a szülést, és így annak is kisebb az esélye, hogy szükség lesz orvosi beavatkozásra. A séta, az úszás és a terhes torna is ideális lehet, ha az orvosunk is engedélyezi a mozgást.
Szülésfelkészítő
Ha megismerjük a szülés folyamatát, és gyakoroljuk a légzést, illetve a kényelmes pózok felvételét a nagy nap előtt, például egy szülésre való felkészítő kurzuson, az segít, hogy élesben kevésbé szorongjunk. Keressünk szimpatikus oktatót, csatlakozzunk egy csoporthoz, és otthon is gyakoroljunk.
Tereljük el a figyelmünket
Azoknál az anyukáknál, akik először szülnek, átlagosan 12-14 óráig is eltarthat a vajúdás folyamata. Amikor elkezdődnek az összehúzódások, próbáljunk meg nyugodtak maradni. Ha már a kezdetektől fogva aggódunk, és minden kisebb fájdalomnál elkezdjük a légzőgyakorlatokat, nagyon hamar ki fogunk merülni. A legjobb, ha elvonjuk a saját figyelmünket, például egy sétával, zuhannyal, vagy akár konyhai tevékenységgel. Bármivel, ami segít kikapcsolódni.
Nassoljunk tudatosan
Egy könnyű, tápláló harapnivaló a vajúdás kezdetén segít, hogy fenntartsuk az energiaszintünket. Kerüljük el a zsíros, nehezen emészthető ételeket, mert ha túlzottan tele van a gyomrunk, az émelygést, hányást is okozhat. Az izmok összehúzódása és a gyors légzés elősegíti a kiszáradást, ezért fontos ügyelni a megfelelő folyadékbevitelre is.
Vegyünk egy zuhanyt
A vajúdás alatti fájdalom izomfeszültséget okozhat, így pedig még több kellemetlenséget. Egy meleg zuhany azonban segíthet ellazítani a tagjainkat. Akármelyik szakaszában is vagyunk a vajúdásnak, a zuhany bármikor segíthet. Vannak, akiknek a zuhany helyett a fürdés működik, ami szintén segít ellazulni.
Masszázs
A Miami Egyetem Orvostudományi Karának kutatói szerint azok a nők, akik vajúdás során masszázst kaptak a partnerüktől, arról számoltak be, hogy kevesebb szorongást éltek meg, és kevesebb fájdalmat tapasztaltak. A vajúdás elején a váll és a nyak masszírozása lehet hatékony, míg később a derék környékéé.
Ne feküdjünk le
Ha nagyjából igyekszünk egyenesen állni, a gravitáció is segítségünkre lehet: a baba feje ilyenkor ugyanis nyomja a méhnyakat, és segíti a tágulást. Próbáljunk ki különböző pozíciókat, mint a térdelés, guggolás, hogy lássuk, nekünk mi segít. A mozgás is segítheti a tágulást, ezért egy kis séta is jótékony lehet.
Lélegezzünk
A megfelelő ütemű légzés az összehúzódások során segíti a koncentrációt, a lassú lélegzetvételek az intenzív görcsök közepette pedig segítenek egy kicsit pihenni. Könnyíti a vajúdást, ha a légzés közben egy szép helyre gondolunk, vagy kedvenc nyugtató zenénket hallgatjuk. Amit pedig nem szabad elfelejteni az, hogy minden vajúdásnak-szülésnek vége lesz, így hamarosan túl leszünk rajta.(Cikk forrása: parents.com) Kapcsolódó írásaink:
- Problémamentes szülés közben nyugodtan lehet enni
- Epidurális érzéstelenítés: meghosszabbítja a vajúdást
- 4 tipp a könnyebb vajúdásért