Annyira cukik a gyerekek a kis kusza fürtjeikkel – de ha túlságosan kócosak azok a tincsek és loknik, akkor tenni kell valamit, hogy rendbe szedjétek őket. Persze, fésülni kell, de ezen kívül is akad még jó néhány trükk, amivel megelőzhetitek vagy csökkenthetitek a kislányod hajának gubancolódását.
Sokszor tapasztalhatod, hogy hiába fésülöd ki reggel, délutánra tiszta gubanc az egész, és ha véletlenül egy-két alkalom kimarad, szinte rasztásra tud csomósodni akár a néhány centis haj is. Főleg azoknál a kislányoknál látványos (és bosszantó) a gubancolódás, akiknek vékony szálú, puha haja van – itt egy kicsit más problémákkal kell megküzdeni, mint az erősebb, vastagabb szálú, dús vagy göndör haj esetén. Azzal sem könnyű bánni, de óvatos és rendszeres fésüléssel és a megfelelő hajápolókkal szépen karban tartható. A vékony szálú hajacskára nagyon kevés ápoló, simító terméket szabad csak tenni, fésülni is csak rendkívül óvatosan ajánlott, és bizony kifésülés után hamar újragubancolódik. Azért van néhány hasznos trükk, mutatjuk őket.
1. A rendszeresség a kulcs
A vékony szálú haj esetén jó eséllyel nem elég a napi két fésülés. Az alap, hogy reggel-este kibontod, de ha belefér, akkor a délutáni alvás előtt és után is jól jöhet egy fésülködés. Minél gyakrabban fésülitek, annál kevésbé lesz kínzó a folyamat, hiszen még időben „elkapjátok” a gubancokat.
2. Fésülje ő!
Nagyobb gyereknél beválhat, hogy a kezébe adod a fésűt, és ő bontja ki a nagyobb csomókat. Kevésbé fájdalmas (vagy kevésbé éli meg annak), ha ő szabályozhatja, hol és hogyan húzza azt a fésűt. Persze ha ő végzett, a biztonság kedvéért te is fésüld át a haját, és ha találsz még csomókat, mutasd meg neki, hol kerülte el a figyelmét a gubanc, hol éri el kevésbé – legközelebb még alaposabb lesz.
3. Esti frizura
Minimum gumizzátok össze a haját az esti fésülködés után, de még jobb, ha lazán összefonod, így reggelre sokkal kevésbé lesz gubancos. Vékony szilikon hajgumival fogd össze a végét lazán, a nagyobb gumi esetleg kényelmetlen lehet, ha ráfekszik.
4. Vágassátok rendszeresen
Ha növeszti, akkor is fontos, hogy időről időre a haj vége igazítva legyen. Nagyon sokat számít a fésülhetőség szempontjából is, ha a töredezett, sérült hajvégek le vannak vágva, a haj egységes, sima, egészséges. Ha rád nem hallgat, kérd meg a fodrászt, hogy magyarázza el neki, miért fontos a rendszeres igazítás, és mutassa meg előre, mennyit fog vágni a hajából.
5. Lentről felfelé fésüld
Egyszerűbb és fájdalommentesebb lesz a fésülés, ha először a hajvéget fésülöd ki, majd sávonként haladsz felfelé és bontod ki az újabb és újabb gubancokat. Hatalmas csomókat hozhatsz létre, ha elkezded a fejtetőtől húzni a hajában a kefét – senkinek nem lesz jó élmény, mire végeztek.
6. Nappalra is kösd össze
A kiengedett hercegnőhaj igazából nm praktikus, gubancolódó haj esetén pedig különösen nem. Persze ha a gyerek ragaszkodik hozzá, akkor nem lesz könnyű dolgod meggyőzni őt, de érdemes. Készíts neki csini fonatot, trükkös fonatutánzatot színes hajgumikkal, tegyél bele csillivilli csatot, hajgumit, díszt – a lényeg, hogy ne lebegjen szabadon. Főleg akkor ne, ha magasabb nyakú vagy galléros felső van a kislányodon, és a kabátos, sapkás-sálas időszakban is praktikusabb az összefogott haj. Sokkal jobban gubancolódik ugyanis azokon a részeken, ahol érintkezik a ruhával, textillel, ezt próbáljátok minél inkább elkerülni.
7. Figyelj a párnára!
Ha reggel a kicsi madárfészek-frizurával kel, és még olyan rövid a haja, hogy nem lehet összekötni, akkor egy sima anyagú párnahuzat segíthet. A selyem a legjobb, de bármi jöhet, ami hasonlóan sima, csúszós, ezek ugyanis jóval kevésbé gubancolják a tincseket az éjszakai forgolódás közepette. Kipróbálhatod azt is, hogy laza selyem hajgumival (scrunchie-val) fogod össze éjjelre a haját, ha már elég hosszú hozzá: a selyem kíméletes a hajhoz, nem szárítja ki, nem kócolja.
8. Balzsam mosás előtt
Ha a hajmosás előtti kifésülés lehetetlen küldetésnek tűnik, akkor próbáld ki, hogy szárazon bebalzsamozod a kócos hajtömeget. Ezután mosd meg kímélő gyereksamponnal, újra balzsamozd egy kicsit, öblítsd le, és jöhet a kifésülés! Könnyebb dolgod lesz így. Samponból mindenképp gyerekeknek vagy babáknak való verziót válassz, a balzsamból viszont jöhet bármi, ami beválik, akár felnőtteknek való termék is. Fontos, hogy ne tegyél belőle sokat a hajára, és öblítsd le alaposan, különben kezelhetetlenül puhává, tapadóssá válik tőle a frizura.
9. Használd az ujjad!
Az óriási, összetapadt gubancok kibontását végezd kézzel. Komolyan, tegyél a gubancra bőven olajat (speciális hajápoló olaj vagy sima kókuszolaj is lehet), és az ujjaddal húzkodd kifelé a csomó szélén lévő szálakat. Fésülj egyet rajta, majd folytasd tovább a gubanc szélétől, amíg az egész el nem tűnik, ki nem fésülhető. Egyszerre kicsi tinccsel dolgozz, ne akard az egész gubancot egy lépésben megszüntetni. Ha nem bírja a gyerek, akkor csináljátok mindezt addig, amíg mesét néz.
10. Mossátok rendszeresen
A kicsik haját jóval ritkábban kell mosni, mint a felnőttekét, hiszen jóval kevésbé zsírosodik, maximum piszkos lesz a nagy játszásban. Ettől függetlenül ha állandóan csomósodással küzdötök, hetente mosd meg a haját. Higítsd a sampont, a balzsamozásra fektess hangsúlyt – könnyebb dolgotok lesz így a folyamatos szinten tartással.
Nyitókép forrása: Getty Images