Család

3 egyszerű dolog, amivel növelheted a gyereked önbizalmát

Ha magabiztos, önálló, és egészséges önbizalommal rendelkező gyereket szeretnél nevelni, ezek a trükkök segíthetnek.
2024. Augusztus 06.
kislány sportpályán örül, pacsizik, sikert ünnepel, önbizalom növelése

Fotó: Getty Images

Mitől lesz egy gyerek magabiztos, önálló, és lesz egészséges önbizalma? Egyértelmű recept ugyan nincs, de azért vannak kis praktikák, amelyek segíthetnek ebben. Ahhoz, hogy valaki önmagában bízó, kiegyensúlyozott felnőtt legyen, meg kell tanulnia például azt, hogy nem baj, ha néha hibázik, ahogy az sem, ha nem tud mindig mindent. A Big Life Journal Instagram-oldal gyereknevelési szakértői szerint például fontos, hogy szülőként ne essünk bele abba a hibába, hogy mindig mindent tökéletesen és hibátlanul akarunk csinálni. Ez egyrészt saját magunkkal szemben irreális elvárás, másrészt a gyerekeinknek sem tudjuk így megtanítani, hogy „hibázni ér”. A gyerekek rengeteget profitálnak abból, ha látják, hogy a szüleik is követnek el hibákat – és még többet abból, amikor azt is látják, hogyan tanulnak a hibákból és kudarcokból, és hogyan kezelik ezeket a helyzeteket. Megtanulhatják mindebből, hogy nem kell mindig mindent tudniuk – viszont tudni kell kérdezni és utána nézni dolgoknak. Megtanulhatják, hogy maga a tanulás egy állandó és nagyon fontos folyamat, és nem csak ők maguk tanulnak folyton, hanem a szüleik is – és ez jó.

Szuper, ha meg tudod tanítani a gyerekeidnek, hogy a hibák lehetőségek arra, hogy fejlődjetek, és hogy közösen fejlődjetek, tanuljatok valamit. Ha megtanul a hibákra nem katasztrófaként, hanem a tanulás és fejlődés lehetőségeként tekinteni, azzal rengeteget adsz neki.

De lássunk néhány konkrétumot is, mit tehetsz a mindennapokban, ha azt szeretnéd, hogy több önbizalma legyen a gyerekeidnek.

1. Kérj tőle segítséget

Időről időre kérd meg, hogy mutasson, magyarázzon meg valamit neked, amiben ő jó, amit ügyesen meg tud csinálni. A gyerekek számára ijesztő lehet, hogy a felnőttek mindig mindent tudnak, ők viszont nem – és nagyon jót tesz, ha néha engeded, hogy ők magyarázzanak el neked egy-egy dolgot.

Tipp: Az sem baj, ha te valójában pontosan tudod, hogy is van az az adott dolog. A lényeg, hogy kérd ki a gyerek véleményét, tanácsát, és engedd, hogy tanítson neked valamit. Ez lehet akár olyan egyszerű dolog is, hogy hogyan kell szépen megépíteni a homokfigurát vagy leugrani a hintáról, de a kamaszodtól kérdezhetsz bármit, amit a telefonján, laptopján ő ügyesen el tud intézni – a lényeg, hogy meglegyen neki az élmény, hogy most ő tanít neked valamit. Rendkívül erőt adő érzés lehet ez számára.

2. Hibázz és tanulj

Ez már egy kicsit trükkösebb: kövess el apró hibákat, és mutass rá, hogy hogyan tanultál abból, amit elrontottál. Például színezz vele kicsit ügyetlenül, menj ki a vonalból, majd mutasd meg neki büszkén, hogy ugyan nem hibátlan, de sokkal jobb, mint múlt héten volt. Vagy rúgd félre a labdát, de örülj neki, hogy ügyesebb voltál, mint előző napon. Meséld el, hogy elfelejtettél táskát vinni magadnak a bevásárláshoz, és ott álltál a rengeteg holmival, de mutasd meg neki, hogy már ki is találtad, melyik lesz az állandó kistáskatartó zseb a nagy táskádban – bármi jó, legyél kreatív. Akár annyi is elég, ha hangsúlyozod, hogy ugyan nem sikerült egy dolog tökéletesen, de te attól még nagyon élvezted, és legközelebb jó eséllyel már ügyesebb leszel.

Tipp: A lényeg, hogy meséld el, mi volt a hiba, és hogyan fejlődtél azóta, mit tanultál belőle. Sőt, őt is bátoríthatod erre: gondolja át, tanult-e valamit aznap.

3. Kérdezd a véleményét

Vannak olyan dolgok a család életében, amiket eldönteni a szülők feladata – ebbe természetesen nem kell belevonni a gyerekeket (bár a nagyobbaknak már lehet véleményük róla). De az nagyon jó, ha kisebb dolgokban kikéred a gyerekek véleményét, kíváncsi vagy a gondolataikra, és amennyire lehet, figyelembe is veszed az ötleteiket, tanácsaikat – ebből azt tanulják meg, hogy a véleményük, a gondolataik, az ötleteik igenis számítanak, fontosak. Persze fontos, hogy valóban érdekeljen, mit gondolnak, és olyan helyzetekben kérdezd őket, amikor tényleg figyelembe tudod venni, mit szeretnének, mit javasolnak.

Tipp: Egy-egy múltbeli helyzettel, döntéssel kapcsolatban is kérdezheted őket: mit tettek volna a helyedben, hogyan oldották volna meg a helyzetet, szerintük mit lehetett volna tenned (természetesen ez nagyobbaknál, kamaszoknál működik).

+1. Segíts, hogy tanuljon, és szeressen tanulni

Ehhez jó, ha nem csak a végeredményt, hanem az erőfeszítést értékeled. Ne csak azért dicsérd meg, ha jól sikerült valami, vedd észre azt is, ha valamiért sokat dolgozott, sok energiát tett bele. Mindegy is, mi lett a végkimenetele, a lényeg, hogy a beletett munkát értékeld. Az erőfeszítést, a fejlődést, és a hozzáállást is dicsérheted, nem csak az eredményt – ezzel azt tanítod a gyerekednek, hogy tudjon, akarjon küzdeni, erőfeszítést tenni dolgokért, próbálkozni, dolgozzon a céljaiért – és nem kell mindennek elsőre sikerülnie.

Tipp: Rengeteget segítesz a gyerekednek azzal, ha azt tanítod neki, hogy nem csak az azonnali siker és a tökéletesen elvégzett munka számít. Ezzel sokkal motiváltabbá teheted őt azért, hogy küzdjön, dolgozzon azért, ami fontos neki.

Forrás: Instagram.com/biglifejournal, kidshealth.org