A játszótéren való játék, a hintázás, a mászás, a csúszdázás amellett, hogy szórakoztatóak, hozzájárulnak az agy vesztibuláris, vagyis egyensúlyi, a taktilikus, vagyis tapintási, érintési, és a térben való mozgásért felelős proprioceptív területének fejlődéséhez.
A hintázás számos korosztályban népszerű játszótéri játék, ami lehetővé teszi az összehangolt mozgások fejlődését is. A Michigan State University Extension oldala szerint az oda-vissza mozgás, a hintázás hatással van a szenzoros, azaz érzékszervi rendszer fejlődésére is – ez az a rendszer, amely lehetővé teszi, hogy szabályozzuk a szervezetünket, amikor a környezet hangos, csendes, furcsa szagú és hasonlók, lehetővé teszi, hogy megbirkózzunk a különféle helyzetekkel –, hozzájárul a különböző érzetekhez való alkalmazkodási képesség fejlődéséhez.
A további előnyei ennek a játéknak, hogy a hintázás megnyugtató és szórakoztató tevékenység lehet, amely a társas interakciókat és szociális készségek fejlődéséhez is hozzájárulhat.
Növeli a tértudatosságot, és különféle nagymotoros készségeket is fejleszt, például a himbálásával, futással, ugrással. A nagymotoros készségek mellett a finommotorikához is hozzájárul: például erősíti a kézzel való szorítást, fogást, a karok, a kezek és az ujjak koordinációját. A hintázás aktív tevékenységként erősítheti a törzsizomzatot.
Hozzájárul az egyensúly fejlődéséhez is – egyszerre stimulálja a gyermek agyának különböző részeit, ami fontos a térérzékelés, a ritmus, az egyensúly és az izmok kontrollálása szempontjából.
A hintázás mellett más játszótéri játékok is hatással vannak az egyensúlyozási rendszer és a térérzékelés fejlődésére, így például a csúszdázás is. Ebben a cikkünkben is írtunk a hintázás pozitív hatásáról, és a csúszdázáséról is olvashatsz benne.
(Felhasznált forrás: Michigan State University Extension)