Kamasz

Ezt az 5 kérdést tedd fel a gyerekednek az első iskolai héten

Beszélgess a gyerekeddel arról, hogyan hatott rá az iskolakezdés, hogy segíthess, ha kell, és jobban beleláss a mindennapjaiba. Ehhez szuper kérdéseket javaslunk.
2024. Szeptember 05.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Mi volt a suliban? Semmi… – Ismerős? Nem árt egy kicsit trükközni ahhoz, hogy egy jó kis beszélgetés alakuljon ki a gyerekeddel az iskolakezdésről, az iskolai élményeiről problémáiról. Minél nagyobb, valószínűleg annál könnyebben ráz le – neked pedig annál kitartóbbnak és óvatosabbnak kell lenned. A beszélgetést nem lehet kierőszakolni (legalábbis nincs sok értelme ezzel próbálkozni), de lehet úgy kérdezni, hogy a gyereknek kedve legyen válaszolni. A Biglifejournal Instagram-oldal gyűjtései inspirálták az alábbi listát – jó, ha az első iskolai hét vége felé megpróbálsz erekről a témákról beszélgetni kicsit a gyerekeddel (természetesen az ő életkorának megfelelően).

1. Mi volt a legjobb és a legrosszabb élményed?

Ez többféle verzióban működhet, kérdezheted úgy, hogy mi volt a heted fénypontja, a legjobb dolog a hétben, a legérdekesebb dolog, amit legjobban szerettél… És fordítva: volt-e kellemetlen élmény, nehézség, rossz érzést okozó helyzet. Az első segít tudatosítani, mennyi minden jó történt vele, a második pedig azt könnyíti meg, hogy elmesélje, ha valami bántja.

2. Vissza tudsz emlékezni olyasmire, amit nagyon kedvesnek éreztél?

Akár ő maga csinált kedves dolgot, akár vele történt ilyen, akár valaki mást látott kedvesen viselkedni, jó, ha ezt felidézi, észben tartja – segíti az empátia és az érzelmi intelligencia fejlődését, és azt is, hogy egy kicsit más szemszögből nézze az eseményeket.

3. Mi a legmenőbb dolog, amit tanultál?

Legyél kíváncsi, és hagyd, hogy ő tanítson téged. Még ha egyértelmű is esetleg, amit mond, figyelj érdeklődően – ez egy szuper önbizalomerősítő trükk. A gyereknek nagyon jó élmény és önbizalomturbó, ha ő taníthat neked valamit, az elmagyarázással pedig átismétli amit tanult, szóval duplán hasznos a dolog.

4. Mi az, amit másképp csinálnál vagy megváltoztatnál?

Itt arról beszélgessetek, hogy van-e olyasmi, amiről úgy gondolja, nem jól csinálta, elhibázta, jobban is csinálhatta volna. Fontos, hogyan állsz ehhez a kérdéshez: ha nem kezded el kioktatni vagy magyarázni, mit és hogyan lehetett volna, azzal segíthetsz neki, hogy megtanulja: hibázni természetes dolog. Mindenkivel megesik. Nem a hibázással van a gond, hanem azzal, ha nem ismerjük fel vagy be, és nem tanulunk belőle. Ám ne te akard levonni helyette a tanulságot, csak finoman irányítsd a kérdéseiddel, ne akard a „szájába rágni” a tanulságot.

Anya tinédzser lányával a városban sétálva mosolyognak

Kép: Getty Images

5. Mi volt az a héten, amin a legnagyobbat nevettél?

Egyrészt segít a pozitív dolgokra irányítani a figyelmet ez a kérdés, másrészt maga a beszélgetés is könnyedebb hangulatú, vidámabb lesz, ha egy vicces szituációt mesélhet el a gyerek. Nagyon sokat segítesz azzal a gyerekednek, ha arra ösztönzöd, hogy egy nehéz, fárasztó hétben is találjon jó, vidám, élvezhető dolgokat, pillanatokat.

Amire figyelj, amikor kérdezgetsz

Az alábbi dolgok fontosak ahhoz, hogy ne „vallatás”, hanem valóban beszélgetés alakulhasson ki.

  • Nem kell mindenáron minden kérdést feltenni – vedd figyelembe, hogy mihez van kedve a gyereknek, milyen hangulatban van épp, mennyire nyitott, nem fáradt-e nagyon.
  • Nyugodtan cseréld le azt a kérdést, ami esetleg neked nem tetszik.
  • A sorrendet is változtasd ízlésetek szerint, de jó, ha valami pozitívval kezdesz, és azzal is zárod le a beszélgetést.
  • Legyél nyitott a válaszokra, figyelj arra, amit a gyerek mond, és ne akarj helyette beszélni.
  • Lehet úgy is, hogy te is elmondod a saját heti élményeidet, de ettől még ugyanúgy figyelj oda a gyerekre. Ha nem érzi, hogy igazán érdekel téged, amit mond, nem lesz belőle beszélgetés.
  • Ha nem tud válaszolni a gyerek, segíts neki alternatívákkal. És ahol tudsz, ahol érzed, hogy megnyílik, ott kérdezz tovább – így lesz a kérdezgetésből beszélgetés.

Forrás: Instagram.com/biglifejournal, portlandfamilycounseling.com