Kamasz

Nem beszélget veled a kamaszod? Így kerülj közelebb hozzá

A beszélgetést egy tinédzserrel nem lehet erőltetni. De ha ügyes vagy, elérheted, hogy megnyíljon neked.
2024. November 21.

Nem kellemes érzés, amikor az embert lepattintja a kis- vagy nagyobb kamasza, amikor beszélgetni szeretne vele, amikor érdeklődik, amikor kapcsolódni próbál. Még akkor sem, ha tudunk egyet hátralépni, és visszaemlékezni, hogy esetleg mi is hasonlóan álltunk a szüleinkhez. Dr. Siggie Cohen PhD gyereknevelési szakértő tanácsiból kiindulva adunk néhány hasznos tippet ahhoz, hogyan érd el, hogy megnyíljon neked a tinédzser gyereked.

1. Beszélgess bárhol

Ne csak azt tekintsd beszélgetésnek, amikor leültök egymással szemben és BESZÉLGETTEK egy adott témáról. Az ilyen helyzet sokakat frusztrál, a gyerekeket különösen, a kamaszokat pedig még jobban. Gondolj bele, te hányszor beszélsz bárkivel ilyen „direkten”, elhatározva? Nagyjából soha, ugye? Maximum amikor a barátnőddel akartok valamit megbeszélni – de ott nincs ilyen egyoldalú helyzet. Szóval engedd el a „dedikált” beszélgetéseket, és tekints egy rövid sétát, közös autóutat, főzőcskézést tökéletes alkalomnak arra, hogy nyitottan fordulj a kamaszod felé. Az, hogy együtt csináltok valamit, nem tesz a beszélgetős helyzetre olyan felesleges feszültséget, mint amit a „gyere, üljünk le beszélgetni” hozna.

kamaszlány anyukájával sétál, beszélget, kirándul

Fotó: Getty Images

2. Nem muszáj megegyeznetek

Sőt, be sem kell fejezni minden egyes beszélgetést. Ne úgy gondolj ezekre a helyzetekre, mint olyanokra, amelyek során ki kell beszélni egy adott témát, el kell jutni valameddig, egyezségre kell jutnotok, el kell érnetek egy célt. Hiszen te, a felnőtt beszélgetéseidben sem ragaszkodsz mindig ehhez, ugye? Teljesen rendben van, ha egy témára többször visszatértek, ha nem sikerül elsőre egyetértenetek. Ne feszülj rá, hogy ez most egy BESZÉLGETÉS. Engedd, hogy a helyzet alakítsa magát, és figyeld a kamaszodat, meddig komfortos neki a szituáció.

3. Ne félj a húzósabb témáktól

Persze az, hogy valamiről kellemetlen neki beszélni, ne tántorítson el attól, hogy többször megpróbálkozz a témával. Jelezd neki, hogy szeretnél erről beszélni, és hagyd, hogy barátkozzon a gondolattal. Lehet, hogy elsőre teljesen elzárkózik, de ha legközelebb felhozod, akár egy kicsit másként megközelítve, előfordulhat, hogy jobban partner lesz a kibeszélésben. Nem könnyű, de meg kell találni a középutat aközött, hogy erőltetsz egy témát, és aközött, hogy azonnal dobod, ha a gyereknek nincs kedve beszélni róla. Figyelj rá, hallgasd meg, próbáld megérteni, miért hárítja épp az adott témakört, és próbálj ráérezni, érdemes-e máskor előhozakodnod vele.

4. Ne magyarázz, beszélgess

A legjobb beszélgetőpartner az, aki jó témákat dob be, de hallgatni is jól, figyelmesen tud. Ha te a véleményedet szeretnéd megosztani a gyerekkel egy témáról, vagy egy kicsit „leckéztetni” akarod, abból nem beszélgetés lesz – és a kamasz úgy farol ki belőle, ahogy csak tud.

5. Tedd félre a kritikát

Tényleg fontos, hogy nyitott legyél, akard meghallgatni, meghallani őt – és fogadd el, hogy amit mond, az az ő véleménye, azok az ő érzései, gondolatai. Nem kell, hogy egyet érts velük – vagy nem kell azonnal egyetértened velük. De ha ítélkezel, negatív véleményt mondasz, élből minősítesz, azzal nem segíted, hogy megnyíljon neked. És az nem elég, hogy hallgatsz, nem szólsz vissza. A gyerek leveszi azt is, ha a testbeszéded elutasító. Legyél nyitott arra, amit ő mondani szeretne neked, akard megérteni őt, akarj belehelyezkedni az ő nézőpontjába.

kamasz fiú anyukájával, mosolyog, natúr dezodorok kamaszoknak

Fotó: Getty Images

6. Beszélj másról

Próbáld ki, hogy nem direktben hozod fel a témát, hanem egy ismerőssel, rokonnal vagy akár egy hírességgel kapcsolatban – ez főleg akkor jöhet jól, ha valamilyen számára nehéz ügyben szeretnéd hallani, mit érez, mit gondol, és próbálnál tanácsot adni neki. Persze ilyenkor tartsd észben: egy jó beszélgetés során nem feltétlenül kell tanácsot adni. Néha annak van a legnagyobb ereje, ha csak az osztatlan, ítélkezésmentes figyelmedet, odafordulásodat adod.

Ne told túl

És ha már a legfontosabb szabályok megvannak, azért nézzük át azt is, mit lehet elrontani.

  • Ha nem megy, ne erőltesd! Fogadd el, ha épp nem tud összejönni a beszélgetés, halaszd máskorra.
  • Ne hozd kellemetlen helyzetbe! Ilyen lehet, ha a testvérei, barátai, más rokonok, akár a másik szülő előtt hozol fel olyan témát, amiről tudod, hogy kellemetlen neki.
  • Ne legyél sértődős! Ne vedd magadra, ne duzzogj, ha nem úgy alakul a helyzet, ahogy szeretnéd, mert azzal csak a távolságot növeled közöttetek. Sokszor nem neked szól az elutasítás, a gyerek is tanulja még, hogyan viselkedjen ilyen helyzetekben.
  • Ne várd, hogy úgy működjön, mint te! Sokszor segít, ha visszaemlékszel, milyen volt tininek lenni, de hiba lenne azt várni, hogy a gyereked is ugyanúgy viselkedjen, működjön, érezzen a különböző helyzetekben, ahogy te tetted.
  • Ne vonulj vissza! Ha a gyerek csak lerázóan válaszol a kérdésedre, ne hagyd azonnal annyiban. Próbáld másképp, konkrétabban kérdezni, ne csak általánosságokat.
  • Ne legyél sok! Nehezebb témák vannak, és attól még, hogy nem teljesen komfortos, beszélni kell róluk. De szándékosan kínos helyzetbe hozni, megalázni, megszégyeníteni a gyereket TILOS. Talán mondanunk sem kell, hogy az ilyen beszélgetés valójában nem beszélgetés, és nem erősíti, hanem rombolja a kapcsolatot.

Forrás: Instagram.com/dr.siggie, health.clevelandclinic.org