A második trimesztert méltán nevezhetjük a gyerekvállalás legboldogabb, legkiegyensúlyozottabb időszakának. Az első trimeszter kellemetlen tünetei ilyenkor jellemzően már nem kínozzák a kismamát, bár a 13-tól és 26. hétig tartó időszak során is számíthatunk néhány kényelmetlen tünetre. Melyek ezek?
Bedugult orr, orrvérzés
A kismamák harmadánál jelentkezhet a bedugult orr érzése, az orrfolyás illetve az orrvérzés. Nem kell megijedni! Teljesen természetes jelenségről van szó, amit a hormonok megváltozott szintje okoz, és a baba megszületését követően elmúlik.
Tengeri sós orrspray és levegőpárásító segítségével mérsékelhetjük a tüneteket.
Duzzadt íny, fogínyvérzés
A második trimeszter kellemetlen velejárója lehet a szokásosnál érzékenyebb íny, valamint a fogínyvérzés jelentkezése is. Érdemes puhább sörtéjű fogkefét, valamint fogselymet használni, és fokozott gondot fordítani a szájhigiéniára. Szükség esetén konzultáljunk orvosunkkal, aki C-vitamin bevitelt javasolhat az ínyvérzés mérséklésére.
Bőrviszketés
A növekvő babával pocakunk is növekedni fog, ami a bőr feszülésével és viszketésével járhat. Ügyeljünk a bőr hidratálására, hogy elkerüljük a terhességi csíkok kialakulását! Sokat segíthet még a pocakragasztás (kinesio-tape) is, amely megakadályozza a bőr túlnyúlását és a szöveti feszülést, ezáltal csökkenti a terhességi csíkok (striák) kialakulásának esélyét.
Bőrelváltozások
A terhességi hormonoknak hatására több lesz szervezetünkben a melanin. Ennek köszönhetően bőrünk néhány területen sötétebbé válhat, az arcon és a hason pedig sötét kis pöttyök jelenhetnek meg.A szimmetrikusan jelentkező, jellegzetes barnás májfoltok leggyakrabban az orcákon, a homlokon, az orron, a felső ajak felett, az állon és az állkapocs felett tűnnek fel. Ezek a bőrelváltozások szerencsére a baba születését követően elhalványodnak. Mivel azonban ezeken ronthat a napsugárzás, ezért, ha a szabadban tartózkodunk, használjunk minden esetben fényvédő krémet!
Megnövekedett étvágy
A második trimeszterben egyre gyakrabban érezzük azt, hogy állandóan éhesek vagyunk. Mivel ilyenkor már nem kínoz bennünket sem a reggeli rosszullét, sem a hányás, ezért aztán a megnövekedett étvágy gyorsan súlygyarapodáshoz vezethet. Ügyeljünk a helyes étkezésre, és ne két ember helyett együnk, inkább kétszer olyan egészséges ételeket vegyünk magunkhoz, mint korábban!
Gyomorégés
Igen kellemetlen tünet a második trimeszterben jelentkező gyomorégés is, amelynek oka szintén a hormonális változásokban keresendő. Mivel a növekvő méh felfelé nyomja a gyomrot, valamint a terhességi hormonok hatására gyomorszáj izmai nem záródnak megfelelően, így a gyomorsav vissza tud jutni a nyelőcsőbe, égő, maró érzést okozva a szegycsont mögött.A tüneteket enyhíthetjük, ha lefekvés előtt már nem eszünk, és alváshoz megemeljük a párnánkat. A fűszeres, zsíros, csípős ételek kerülésével, illetve a csokoládé, alkohol és kávé elhagyásával mérsékelhetjük a gyomorégés okozta panaszokat.
Visszér és aranyér
Terhesség során megnő a visszeres és aranyeres panaszok kialakulásának rizikója. Az aranyér kialakulásának fő oka, hogy a méh és a baba növekedése nyomást gyakorol a vénákra, így vérpangás alakul ki bennük.Az aranyeres panaszok jelentkezése esetén törekedjünk a székrekedés megelőzésére, amit bőséges folyadékfogyasztással, rostdús táplálkozással és testmozgással segíthetünk elő.A kellemetlen aranyeres tüneteket speciális aranyér elleni készítménnyel enyhíthetjük, de a rövid ideig tartó meleg vizes ülőfürdő is csökkentheti a panaszokat.A legtöbb várandós nő a visszerekkel is szembesül terhessége során. Ennek hátterében az alsó végtagok keringésének romlása, a vér visszafolyásának akadályozása áll, melyet a hormonális változások, a méh és a magzat növekedése, valamint a testsúly növekedése válthat ki. A megfelelő folyadékfogyasztás, a lábak tornáztatása mellett oda kell figyelni az egészséges étkezésre is, és szükség esetén kompressziós harisnya használatával csökkenthetjük a tüneteket.
Légszomj
A trimeszter vége felé a kismamák háromnegyede tapasztalhatja meg ezt az új és kellemetlen tünetet. Annak, hogy kapkodjuk a levegőt, és nehezebben tudunk lélegezni, az az oka, hogy ekkorra a magasabban fekvő méh felfelé nyomja a beleket, a rekeszizmot és így a tüdőt is.
Fejfájás
Sokan szenvednek fejfájástól a terhesség alatt. A második trimeszterben jelentkező fejfájásnak számtalan oka lehet. A hormonális változások, a stressz vagy épp az egyre nehezedő alvás is okozhat ilyen problémát. A homlokra vagy tarkóra helyezett hideg vizes borogatás mellett a különféle relaxációs technikák is segíthetnek a fejfájás tüneteinek enyhítésében. Fontos a pihenés is: helyes testtartással elkerülhető az izomfeszülés. Ha mégis fejfájáscsillapító gyógyszerhez akarunk folyamodni, paracetamol hatóanyagút válasszunk.
Hüvelyi folyás
Nem kell megijedni, ha a második trimeszterben bővebb, fehéres, szagtalan folyást tapasztalunk. A hüvelyváladék mennyisége a megnövekedett hormonszint és véráram következtében nő, és a terhesség végén nyákdugóvá válik. Ez akadályozza meg a baktériumok méhbe jutását. Ha azonban bármilyen furcsa változást tapasztalunk a folyás színében vagy állagában, esetleg égő, viszkető érzés jelentkezik, akkor azonnal jelezzük orvosunknak!
Fájdalmak
A második trimeszterben megváltozik a súlyelosztás és testtartásunk. A növekvő súly kezd plusz nyomást gyakorolni a hátra, ami hát- és derékfájáshoz, de akár a nyak és vállak környékének fájdalmához is vezethet. A fájdalmat a megváltozott testegyensúly mellett a terhességi hormonoktól fellazult ízületek is okozhatják. Terhesség során ugyanis a relaxin és a progeszteron hormonok lazítják az ízületeket, szalagokat, hogy a baba átférjen a medencén. Ez vezethet olyan kellemetlen fájdalmakhoz, amelyek elől a szeméremcsontnál, vagy hátul a keresztcsontnál jelentkeznek, és a combba is kisugározhatnak.Figyeljünk arra tudatosan, hogy egyenesen üljünk, és olyan ülőalkalmatosságot válasszunk, amely jó háttámogatást biztosít! Alváskor tegyünk a lábunk közé egy párnát, és támasszuk meg oldalunkat is egy párnával! Mindenképpen részesítsük előnyben a kényelmes cipőket.Használjuk ki itt is pocakragasztás nyújtotta segítséget, amely enyhíthet a kényelmetlen, nehéz alváson, és a deréktáji és keresztcsonti fájdalmakra is megoldást nyújthat. A pocakragasztás mellett a manuálterápia segítségével is gyors fájdalomcsillapítás érhető el.
Braxton-Hicks összehúzódásokA 23-24. terhességi hét környékén érezhetjük ezt a menstruációs fájdalomhoz hasonló kellemetlen érzést (rendszertelen méhösszehúzódásokat), amely a méh tetejéről indulva halad lefelé. A fájdalom az alhasban, a medencében vagy a combok környékén teljesedik ki.Ha gyakran tapasztaljuk ezeket az összehúzódásokat, konzultáljunk orvosunkkal, mert valószínűleg plusz magnézium-bevitelre lesz szükségünk.
Vizeletcsepegés
Kellemetlen probléma, de nem szabad hallgatni a terhesség alatt jelentkező inkontinenciáról, amely a kismamák 30-50%-át érintheti kisebb-nagyobb mértékben. A növekvő méh nyomást gyakorol a húgyhólyagra, a húgyhólyag záróizmai pedig a hormonális változások hatására meggyengülnek. Emiatt egy köhögés, tüsszentés vagy hirtelen mozdulat nagy nyomást gyakorolhat a hólyagra, ami elengedi a vizeletet.
Érdemes mielőbb megismerkednünk a gátizom torna gyakorlataival, amelyek segítségével kiválóan erősíthetjük a meggyengült medencefenék izmait. Nagyon komolyan kell venni a problémát, mert a szülés után megmaradhat ez a kellemetlen tünet.Szakértő: dr. Hetényi Gábor, szülész-nőgyógyász.Kapcsolódó cikkeink: