Emlékszel még arra, milyen volt bölcsődébe járni? Vagy, hogy mit kaptál a hároméves születésnapodra? Bár a kutatók eddig azt hitték, hogy három és fél éves korunk előttről nem őrzünk maradandó emlékeket, egy új tanulmány kimutatta, hogy a legkorábbi gyermekkori emlékeink két és fél éves kortól kezdődnek – írja a Dailymail.
A newfoundlandi Memorial Egyetem kutatói évtizedes adatokat néztek át, és arra jutottak, hogy az emberek sokkal több mindenre emlékeznek a kétéves koruk idején történtekről. Dr. Carole Peterson, a kutatás vezetője szerint sokan az emlékeik felidézésekor idősebbként tekintettek magukra, így gondolhatták azt korábban, hogy három és fél éves kor előttről nem nagyon vannak emlékeink.
A tudósok csapata egyszerű módját találta a vizsgálatnak: az alanyokat arra kérték, hogy idézzék fel legkorábbi emlékeiket, majd ezekről kérdezték a kutatásban résztvevők szüleit is. Így derült ki a nagyon korai emlékek esetében, hogy ha az illető azt mondta, hogy az esemény hároméves korában történt, a szülők valószínűleg pontosították: ez valójában kétéves koruk körül volt.
Korábbi tanulmányokban a gyermekekkel interjút készítettek legkorábbi emlékeikről, majd két és nyolc év elteltével újra felkeresték őket. Míg a gyerekek képesek voltak felidézni ugyanazokat az emlékeket, hajlamosak voltak későbbi életkort megadni. “Ez volt a legmeggyőzőbb bizonyíték” – jegyezte meg Dr. Peterson.
Nyolc évvel később már sokan egy évvel idősebbnek tippelték magukat annál, mint ahány éves emléket idéztek fel. Tehát a gyerekek az életkor előre haladtával folyamatosan változtatták, hogy hány évesnek gondolták magukat e korai emlékek idején. “Minél távolabbi az emlék, gyakran annál közelebbinek látjuk” – mondta Carole Peterson.