Gyerek

Milyen oltási reakciók jelentkezhetnek a gyerekeknél?

Jelenleg a gyerekek közül a 12 év felettieknek elérhető a koronavírus-oltás: két féle vakcinával - a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltóanyagával - lehet oltani a 12-17 éves korosztályt.
2021. Szeptember 10.
Milyen oltási reakciók jelentkezhetnek a gyerekeknél? (Fotó: Getty Images)

Az oltás hosszú távú előnyeivel együtt járhat a mellékhatások kellemetlensége rövid távon – ahogy más oltások esetén, úgy a Covid-19 elleni védőoltásnál is kialakulhatnak oltási reakciók.

Egyáltalán mi az oltási reakció?

Egy, a Babaszoba.hu oldalon korábban megjelent interjúban dr. Rósa Ágnes gyermek háziorvos elmondta, hogy a védőoltások beadását követően kialakuló tünetek lehetnek oltási reakciók, oltási szövődmények és oltási balesetek. Ezek közül az oltási reakciókat szokták mellékhatásnak nevezni. A szakember szerint az oltási reakció jellemzően valamennyi oltotton vagy az oltottak jelentős részén többé-kevésbé kifejezett formában jelentkezik, helyi tünetek (mint például az oltás helyén jelentkező bőrpír, duzzanat és fájdalom) és/vagy általános tünetek (mint például tünet a láz, a rossz közérzet, fáradtságérzés és fejfájás) formájában. “Ez tehát – ha úgy fogalmazunk – szükségszerű. Az oltási szövődmények viszont már nem szükségszerű és rendszeres velejárói a védőoltásoknak, mert ezek az oltott egyénnek az átlagostól eltérő reakciókészsége miatt keletkeznek.”

Milyen oltási reakciók jelentkezhetnek a gyerekeknél a koronavírus elleni oltást követően?

A gyerekeknél tapasztalható oltási reakciók általában enyhék vagy mérsékeltek, és hasonló jellegűek, mint a felnőtteknél megfigyeltek. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint a lehetséges mellékhatások között vannak olyanok, amelyek jelentkezhetnek egyrészt az oltás helyén, a gyermek karján, másrészt lehetnek általánosabb reakciók is.

Az oltás helyén előfordulhat:

  • fájdalom
  • bőrpír, vörösség
  • duzzanat

Általánosabb tünetek lehetnek:

  • fáradtság
  • fejfájás
  • izomfájdalom
  • hidegrázás
  • láz
  • hányinger

Az oltási reakciók hatással lehetnek a gyermek napi tevékenységére, de ezek a mellékhatások jellemzően átmenetiek és 1-2 napon belül elmúlnak. Míg egyes emberek tapasztalnak az oltásokat követően oltási reakciókat, nem mindenki tapasztalja ugyanazokat, néhányaknál pedig egyáltalán nem jelentkeznek.

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) szerint a 16 évesek és idősebbekhez hasonlóan a 12-15 évesek is nagyobb valószínűséggel tapasztalnak oltási reakciókat a második oltás után, a klinikai vizsgálatok alapján.

Javasolt a gyermek orvosától tanácsot kérni, hogy milyen fájdalomcsillapító használata ajánlott az esetleges tünetek enyhítésére. A CDC felhívja a figyelmet arra, hogy az oltás előtt azonban nem javasolt fájdalomcsillapító használata az oltási reakciók megelőzésére.

Miért lehetnek oltási reakciók?

Ahogy a verywellfamily.com írja, az oltási reakciók gyakoriak lehetnek az oltások után, ami alól a Covid-19 elleni vakcinák sem kivételek. Dr. Jay M. Lieberman, fertőző betegség specialista elmondta a portálnak, hogy az oltási reakció nem más, mint az immunrendszer munkájának eredménye. “Az oltás után kialakuló tünetek nagy része nem a vírus vagy az oltóanyag eredménye – ez a mi válaszreakciónk erre. Az immunrendszer reagál az idegen betolakodóra, és megpróbálja leküzdeni.”

A portál is megjegyzi, hogy minden gyermek másként tapasztalhatja az oltási reakciókat, de akkor sem kell aggódni, ha egyáltalán nem tapasztal. A védőoltás attól még működik.

Ha a gyermeknél jelentkező tünetek inkább rosszabbodnak, mint javulnak, illetve ha a várt oltási reakcióktól eltérőeket tapasztalunk, a legjobb a gyermek orvosához fordulni. A verywellfamily.com szakértője, Dr. Jenna Wheeler gyermekorvos hangsúlyozta, hogy ha mellkasi fájdalomra, légszomjra vagy szívdobogásérzetre panaszkodik a gyerek, fontos, hogy orvosi ellátást kérjünk.

Forrás: cdc.govfda.govverywellfamily.com