A 2011 óta érvényben lévő szakmai útmutatás alapján összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Hogyan használd a gyógyszert?
Egyes gyógyszerek, mint a paracetamol és az ibuprofen hatóanyagú szerek, megkönnyítik a láz elviselését, és egyben csillapítják is a lázat. Az ibuprofen gyulladáscsökkentő hatása is segít. Ugyanakkor ezek a szerek nem gyógyítják meg magát a lázat kiváltó betegséget, és lázgörcs kivédésére sem alkalmazhatók.
Ezek a gyógyszerek csökkentik a lázat, és egyben javítják a beteg közérzetét. Ha a kicsi nagyon rosszul érzi magát a láz miatt, adhatsz neki, ha nem allergiás az adott szerre. De ha nem érzi különösebben rosszul magát, ne adj neki gyógyszert, hiszen a láz hasznos, elpusztítja a kórokozókat. Ha alszik, ne ébreszd fel pusztán azért, hogy a lázát csillapítsd! Egyszerre nem adható kétféle lázcsillapító! Viszont ha az egyik nem segített, később adható a másik.
Mielőtt használnád, olvasd el a betegtájékoztatót, a túladagolás ugyanis veszélyes lehet!
Figyelem! A szaliciláttartalmú lázcsillapítók használatát nem javasolják 10 éves életkor alatt! (A szalicilátok csoportjába tartozik az acetilszalicilsav is, ami a hatóanyaga az Aspirinnek, Kalmopyrinnek, Astrixnek is.)
Az antibiotikum nem lázcsillapító, csak orvosi utasításra adható.
Hűtőfürdő, priznic?
Az utóbbi évtizedben sok kritika érte a fizikális lázcsillapítást, főleg azért, mert szenvednek tőle a gyerekek. Sok helyen ezért nem is javasolják ezt a módszert. Ugyanakkor magas láz esetén a kíméletes, mértékkel, óvatosan alkalmazott hűtés gyógyszeres lázcsillapítással kombináltan hatásos lehet. Alkalmazása megkímélheti a szervezetet a sokszor fölöslegesen gyakran adott gyógyszerektől is.
A gyerek számára a kíméletesen alkalmazott hűtőfürdő jelentheti a legkevesebb kellemetlenséget. Soha ne hűtsd le a vizet annyira, hogy a pici reszkessen! A didergést mindenképpen el kell kerülni, mert akadályozza a hőleadást.
Segíthet, ha gyerek aktuális hőmérsékletének megfelelő (tehát nem hideg!) fürdővizet, lassan, óvatosan hűtöd, amíg nem kellemetlen, de 31 °C alá ne menj! Gyakran kavargasd, és a kellemesen langyos vízzel locsolgasd a pici testét.
Így ne!
Soha ne alkalmazz jéghideg vizet! Soha ne hagyd egyedül a lázas gyereket a fürdőkádban!
Hatásosabb a hűtés, ha csak mellig ér a víz, és a szabadon maradó testfelületet locsolgatod az összekevert vízzel folyamatosan. Ne ültesd nyakig érő vízbe a gyereket!
Ne folytasd a hűtést, ha a testhőmérséklet már 38 °C-ra csökkent!
Szívbeteg gyerek kíméletes hűtőfürdőztetése, borogatása csak nagyon óvatosan és természetesen csakis szoros felügyelet mellett végezhető!
Kékülés (cianózis), a keringési zavar tüneteinek erősödése, a didergés, vacogás fokozódása esetén azonnal abba kell hagyni a borogatást, illetve ki kell venni a kádból a gyereket, mert ilyen esetekben ellenkező hatást válthatunk ki, mint amit szeretnénk. Ilyenkor a beteg testét szárazra kell törölni, és egy ideig nem szabad betakarni.
Ha betakarod, ne használj vastag takarókat, paplant, mert ezek a hőleadás akadályozásával hőpangást okozhatnak, és nem megy le a láz.
Figyeld a jeleket!
További azonnali segítség szükséges, ha:
Olvass tovább, mit ír az ajánlás a lázról és a lázgörcsről!
További hasznos információk itt!
Forrás: Országos Gyermek-egészségügyi Intézet