Mivel a babák, totyogók hőszabályozása még nem kellően kialakult, ezért meglehetősen érzékenyek a túlmelegedésre és a kihűlésre is. Nem könnyű feladat eltalálni az arányt, de ha ezekre figyelsz, menni fog.
Rétegek, rétegek, rétegek
Réteges öltözék – ez a kulcsfogalom. Mindig annyi réteg legyen a gyereken, hogy épp le tudj venni egyet, ha látod, hogy kezd melege lenni. A réteges öltözködésnél nincs jobb hőszigetelő.
Közvetlenül a baba testén egy vékonyabb body, majd egy hosszú ujjú, nadrág, pulóver, overall. Vannak totyogók, akik ki nem állhatják, mások kifejezetten elfogadják a harisnyát, vékony nadrág alatt. A lényeg, hogy mindig legyen egy réteg, ami levehető attól függően, hogy épp hova érkeztek meg a hidegből.
Ne feledkezzünk meg a talpakról sem: harisnyásoknak nem kell más, vékony nadrágosoknak zokni, lehetőleg természetes anyagból. Éjszakára sem árt a lábas pizsama, popózsák, rugdalózó, hogy melegben tartsa.
Sapka, kesztyű elengedhetetlen a hideg időben. Már ősszel legyen a gyerek fején sapka, mint ahogy mi felnőttek felvennénk.
Amikor autóval utaztok, tudjuk, hogy macerás, de mindig vedd le a meleg kabátot, sapkát a gyerekről. Akárhová is mentek, mindig legyen nálatok extra ruha, soha nem lehet tudni, mikor lesz szükség a váltásra.
Mi utal arra, hogy a baba fázik?
Amíg egy gyerek kicsi, nem valószínű, hogy pontosan meg tudja mondani, hogy fázik, ezért ismernünk kell a jeleket, amelyek erre utalnak. Fogjunk gyanút, ha:
- remeg, reszket
- arca, keze, lába hideg, piros vagy túl fakó
- tüsszög
- letargikus
- szokatlanul nyűgös
Ha melege van, akkor pedig az alábbiak jelezhetnek nekünk:
- kivörösödött arc
- tapintásra meleg a bőre
- gyors szívverés
Forrás: fatherly.com