Mi a helyzet a gyomorégéssel?
Az egyik legismertebb népi hiedelem a baba hajával kapcsolatban az, hogy ha a kismama erős gyomorégést tapasztal, akkor sok hajjal fog születni a gyermeke – az érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy akár lehet is benne némi igazság. Ezt az elméletet kutatók meg is vizsgálták 2006-ban – a vizsgálat alapján a 28 gyomorégést tapasztaló kismama közül 23 anyukának született hajjal a babája. Ezt összefüggésbe hozták a terhesség alatt felszabaduló hormonokkal – azok a hormonok, amelyek ellazítják a nyelőcső alsó részét (ez okozhat gyomorégést, mert így a gyomorsav visszajuthat a nyelőcsőbe), lehetséges, hogy a magzati hajnövekedésért is felelősek. (Azonban fontos megjegyezni, hogy ez egy kis létszámú kutatás volt, és a témában további vizsgálatokra van szükség.)
Bár a szakértők nem tudják pontosan, hogy miért születnek egyes babák hajjal, míg mások nem, úgy gondolják, hogy a géneknek és a DNS-nek van szerepe ebben.
Még ha hajjal is születik, a haja megváltozhat később
Azt gondoltad volna, hogy a babák az összes szőrtüszővel születnek, amivel életük során rendelkeznek? Azonban ez nem azt jelenti, hogy a haja mennyisége nem változik, és a baba születéskori haja (vagy a haj hiánya) egyáltalán nem árulkodik arról, hogy milyenek lesznek a fürtjei a jövőben. Sőt, drasztikus változásokon is átmehet a baba haja. Így egy dús hajkoronával született kisbaba néhány hónapon belül el is veszítheti a haját, és helyette teljesen új frizurát növeszthet. A haj színe, struktúrája, vastagsága is változhat.
A kopaszság nem tápanyaghiányt jelent
Van, aki aggódik a tar fejecskével született baba miatt, mert attól tart, hogy ezért a tápanyaghiány felelős. Pedig a haj hiánya vagy a kevés haj 1 éves koráig teljesen normális a babánál, és nem azt jelenti, hogy nem kapta meg a szükséges tápanyagokat.
A baba haja ki is hullhat
Ahogy azt már a haj változásánál is írtuk, a hajjal született babák haja hullhat is, és akár teljesen le cserélődhet. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egyik napról a másikra kihullik a teljes haja.
A babakori hajhullás valójában nagyon gyakori, a legtöbb újszülött a haja egy részét vagy egészét elveszíti az élete első 6 hónapja során. (Ne aggódj, helyette új hajat fog növeszteni, és a hajszálak már gyakran nem sokkal azután visszanőnek, hogy a korábbiak kihullottak.)
A hajhullás oka lehet a fekvő testhelyzet is, az, hogy a matrac hosszú ideig dörzsöli a fejbőrt. De a hajhullás megáll, általában amikor a baba eléri a 6 hónapos kort, és egyre szabadabban mozog, majd fel is tud ülni.
Forrás: momjunction.com