Télen különösen ügyelnünk kell a helyes táplálkozásra, ilyenkor kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre, a hideg miatt nehezebb, zsírosabb ételeket kívánunk, gyakrabban nassolunk. Ezzel nagyon leterhelhetjük emésztőrendszerünket, így az egyre kevésbé lesz képes megfelelően ellátni a funkcióját, ez gyakran párosulhat fáradtsággal, levertséggel, valamint a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességének lecsökkenésével.
Mit tehetünk, hogy megőrizzük emésztőrendszerünk egyensúlyát, így erősítve immunrendszerünket a téli megbetegedésekkel szemben?
Fontos, hogy rostban gazdag legyen a táplálkozásunk, ezért minden nap együnk friss zöldséget és gyümölcsöt.
Különösen ajánlott a cékla, a sárgarépa, a fejes káposzta, sütőtök, az alma és citrusfélék fogyasztása. A káposztaféléket lehetőleg nyersen, vagy salátaként fogyasszuk, mert főzéssel elvesznek belőlük a fontos vitaminok.
Segítheti az emésztőrendszer működését a teljes kiőrlésű pékáruk, olajos magvak fogyasztása is.
A bélflóránk egyensúlyának fenntartásáért minden nap fogyasszunk probiotikus tejtermékeket, például joghurtot.
Nehéz, zsíros ételek helyett válasszunk minél többet az úgynevezett “melegítő” ételekből, ilyen a köles vagy a zab. A belőlük készült kásák könnyen elkészíthetőek és segítenek, hogy jobban bírjuk a hideget, és közben az emésztőrendszerünket sem terhelik le.
A helyes, rostokban és probiotikumban gazdag étrend mellett nagyon fontos a mozgás is. Télen a hideg miatt sokan visszarettennek attól, hogy a szabadban mozogjanak, pedig a friss levegőn végzett mozgás jótékony hatással van a szervezetre, nem csak a testre, de a lélekre is. Hetente legalább egyszer öltözzünk fel melegen, és induljunk sétára valamelyik közeli erdőbe, hegyre, vagy vízpartra. Kiválóan átmozgatnak, és feltöltenek a téli sportok is, a síelés, a korcsolyázás, de akár egy kiadós szánkózás, hógolyózás is.
Hideg téli estéken közkedvelt program a közös DVD-zés. Ilyenkor a kanapén ülve a film feledteti velünk, hogy mennyit nassolunk közben. A téli bevackolódós estékre válasszunk természetes, egészséges finomságokat, rágcsáljunk olajos magvakat, mogyorót, diót, pisztáciát, sült gesztenyét, aszalt gyümölcsöket, vagy együnk probiotikumos joghurtot.
Ez utóbbi amellett, hogy finom, a bélflóránk egyensúlyának őre is. A probiotikumok túlnyomó része tejsavbaktérium, általában a Lactobacillus, a Streptococcus és a Bifidobaktérium törzsek tagjai, amelyek jelentős számban túlélik az emésztőrendszeren való áthaladást. Amennyiben nagy számban vannak jelen, aktivitásuk révén segíthetik az egészséges bélflóra kialakítását és egyensúlyának megőrzését, valamint javíthatják a természetes védekezőképességet.
Facsarjunk friss gyümölcslevet, vagy kortyoljunk a filmhez gyógyteákat. Segíti az emésztőrendszerünk működését, megnyugvását a borsmenta, a citromfű a kamilla és a rooibos tea is.
Forrás: HáziPatika.com