Gyerek

Izgalmas könyvek egészségről, betegségről és az emberi testről, minden korosztálynak – ajánló

Szuper ismeretterjesztő könyvekből válogattunk ajánlónkban, amiben kicsiknek és nagyobbaknak is gyűjtöttünk olvasnivalót az emberi testről, az egészségről és betegségekről.
2024. December 19.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Az emberi test működéséről, a betegségekről és az egészségről szóló könyvek amellett, hogy nagyon izgalmasak és játékos módon adnak egy alaptudást a kicsiknek és nagyobbaknak a biológiáról, de segíthetnek abban is, hogy kevésbé okozzanak szorongást, nehézséget bizonyos helyzetek – például egy orvosi látogatás vagy a kórház. Az alábbi ajánlónkban az ovistól az iskolás korosztályig gyűjtöttünk hasonló olvasnivalókat.

(Kép forrása: animuscentral.hu)

(Kép forrása: animuscentral.hu)

Izgalmas és interaktív könyv a négyévesnél idősebb korosztálynak Katie Daynes – Mi az a vírus? című „kukucskálós” könyve, amiben kis kihajtható füle mögött találjátok meg a válaszokat. Hányféle vírus létezik? Hogyan védekezhetünk ellenük? Mire jó az oltás? Miért segít, ha kezet mosunk? Többek között ezekkel a témákkal is foglalkozik ez a hasznos ismeretterjesztő könyv.

(Kép forrása: hvgkonyvek.hu)

(Kép forrása: hvgkonyvek.hu)

Nemrégiben jelent meg Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész könyve, a Kőnig doki bemutatja: Ilyen egy kórház, amivel az ovis korosztály ismerkedhet meg egy kicsit jobban a kórházzal. Milyen egy váróterem? Mi történik a rendelőben, a mentőben, vagy akár a műtőben? Kinek mi a feladata? Milyen eszközöket és berendezéseket láthatunk? A könyv játékosan és humorosan ismerteti meg ezekkel a kicsiket, így, ha esetleg valamiért kórházba kellene menni, egy kicsit előre fel tudnak erre készülni, hogy kevésbé legyen ijesztő ez a szituáció.

(Kép forrása: jateknet.hu)

(Kép forrása: jateknet.hu)

Bartos Erika, a nagyon népszerű Bogyó és Babóca, valamint az Anna, Peti és Gergő könyvsorozatok szerzőjének Gyógypuszi – Kék könyv című ismeretterjesztő műve elsősorban a 2-6 éves korosztálynak szól. A könyvben a leggyakoribb gyerekbetegégeket lehet megismerni, mesékbe szőve, hogy az ovisok jobban értsék azt, mi történik ezek során az emberi testben és hogyan történik a gyógyulás. Nátha, horzsolás, sebek, allergia, gyomorrontás, szemgyulladás, napégés, csonttörés, kullancsok és fogorvos – ezekről mind olvashattok.

(Kép forrása: lira.hu)

(Kép forrása: lira.hu)

A könyvnek készült egy folytatása is, a Piros könyv, amiben a torokgyulladásról, a fülgyulladásról, az oltásokról, az áramütés veszélyeiről, a skarlátról, a tüdőgyulladásról, a fejtetű elleni védekezésről és a mandulaműtétről esik szó a mesékben.

(Kép forrása: regiojatek.hu)

(Kép forrása: regiojatek.hu)

Ebben a különleges matricás könyvben az Emberi testtel ismerkedhetnek a kisebbek, akik játékos és interaktív módon fedezhetik fel a biológiát, tanulhatnak a testrészekről és alapvető működésünkről.

(Kép forrása: lira.hu)

(Kép forrása: lira.hu)

A kicsit nagyobbaknak, a már iskolás korosztálynak szól a korábban orvosként foglalkozó Adam Kay humoros anatómiai atlasza, a Testünk kívül-belül – Egy teljes (és totál undi) anatómiai kalauz. A nem mindennapi útmutató olyan kérdésekkel is foglalkozik, mint hogy
mennyi időt töltünk életünkben a vécén, hogy milyen „bődületes” lények laknak a szempilláinkban, hogy miért lesz ráncos a kezünk fürdés után, vagy éppen hogy valóban megfázhatunk-e, ha vizes fejjel megyünk ki az utcára?

(Kép forrása: lira.hu)

(Kép forrása: lira.hu)

Még emlékszel az Egyszer volt… az élet sorozatra? A rajzfilmsorozat szereplőivel találkozhattok Albert Barillé – Egyszer volt… – Az emberi test titkainak enciklopédiája című könyvének új kiadásában. Az iskolás korosztálynak szóló könyvben többek között olyan izgalmas kérdésekre kaphattok választ, mint hogy hol születnek a gondolatok, hogyan működik a szív, miért lélegzünk vagy éppen mitől érezzük az ízeket és a szagokat.

(Kép forrása: lira.hu)

(Kép forrása: lira.hu)

Izgalmas kis anatómiai atlasz Aina Bestard – Mit rejt az emberi test? című könyve is, amit három különböző színes lencsével tudtok megnézni, így mindig egy-egy újabb réteg, újabb alkotórészecskék tűnnek elő az emberi testről, a leapróbb sejtekig.