Biztosítási jogviszonyhoz kötött, havi rendszerességgel, 24 héten át járó ellátás, melyet az az édesanya igényelhet, aki a szülést megelőzően 365 napon át két éven belül biztosított volt, és
A 365 napba beszámítandó a baleseti táppénz, a CSED, a gyermekgondozási díj (GYED) – kivéve a diplomás GYED – , a rehabilitációs járadék vagy ellátás, valamint a legalább 1 évnyi közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény idejéből maximum 180 nap.
A jogosultság a csecsemőgondozási díjra legkésőbb a gyermek születése napjával, koraszülött gyermek esetén a szülési szabadság első napjával nyílik meg.
Mikor lehet igényelni és meddig jár a CSED?
A csecsemőgondozási díj folyósítása a szülés előtti 28. naptól a gyermek születését követő 168. napig jár (24 hét), kivéve koraszülött babák esetében, akiknél a szülés napjától igényelhető. Minden fent nevezett kismama jogosult rá a Gyermekgondozási Díj (GYED) előtt. Fontos kiemelni, hogy a GYED addig nem folyósítható, míg a CSED le nem jár, ezt érdemes észben tartani, hiszen a GYED-et időben meg kell igényelni!
Amennyiben a szülő bármilyen – kivéve a nevelőszülői – jogviszonyban keresőtevékenységet folytat, a csecsemőgondozási díj nem jár (nem tartozik ide a szerzői jogi díjazás, valamit a személyi jövedelemadó mentes tiszteletdíj). Igényelheti az ellátást egyéni vállalkozó is.
Az édesanyán kívül jogosult csecsemőgondozási díjra a vérszerinti apa is abban az esetben, ha az anya egészségügyi okokból nincs már a gyermekkel egy háztartásban, illetve meghalt, valamint a jogosultak körébe tartozik az örökbefogadó szülő, vagy gyám is.
Mennyi a csecsemőgondozási díj összege?
Hogyan kell igényelni a csecsemőgondozási díjat?
A nyomtatványt (kitöltése után) a munkahelyre kell benyújtani, azonban ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt, vagy egyéni vállalkozó az igénylő szülő, a kérelmet a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalhoz kell beadni.
Az igényléshez mellékelni kell a várandós-gondozásról szóló kiskönyv másolatát, a várandós-állományba vételről szóló orvosi igazolást, vagy a gyermek születési anyakönyvi kivonatnak másolatát (ha a gyermek születése előtt igényli a szülő a CSED-et, akkor ezt utólag pótolni kell). Csecsemő örökbefogadása esetén az örökbefogadásról szóló gyámhivatali határozatot kell csatolni.
Álláskereső igénylő esetén mellékelni kell a határozatot a vállalkozói járadék/álláskeresési támogatás megállapításáról illetve a folyósítás szüneteltetéséről; tanuló esetén pedig a leckekönyv másolatát, vagy igazolást a tanulmányok idejéről. Mellékelni kell továbbá a „Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához” nevű nyomtatványt, ha az igénylőnek megszűnt a biztosítási jogviszonya, emellett az igazolványt a az egészségbiztosítási ellátásokról, biztosítási jogviszonyról.
A CSED maximum 6 hónapra visszamenően igényelhető, így az első napja legkorábban a kérelmezés napjától visszafelé számított hatodik hónap első napja lehet.
További információk az OEP oldalán.
Kapcsolódó cikkeink: