Kisgyerek

Táborozó óvodás – így segíts neki, hogy jól érezze magát

Ha most először küldöd nyári napközis táborba az óvodás gyerekedet, lehet, hogy te is izgulsz egy kicsit. Szakértői tippekkel segítünk, hogy minden rendben legyen.
2023. Június 04.
óvodás gyerekek vidáman szaladnak a réten
Fotó: Getty Images

Az optimális helyzet az, amikor azért megy az ovis gyerek táborba, mert szeretné, készen áll rá, várja, és a szülő is örömmel engedi el őt. Persze a dolog nem mindig ilyen egyszerű: van, hogy nincs elég nyári szabadsága és/vagy segítsége a szülőnek, azért keres tábort a kicsinek, aki esetleg tart az ismeretlen helyzettől. És olyan is, hogy bár a gyerkőc nagyon lelkes volt, amikor jelentkezni kellett, a tábor időpontjának közeledtével már nem olyan egyértelmű, hogy menni szeretne. Egy tábor szuper élmény lehet már az óvodás korosztály számára is – szakértők segítségével szedtük össze, mi mindet tehetsz azért, hogy ő is jól érezze magát, és te se aggódd túl a helyzetet.

Neki való?

„Egy nyitott, talpraesett, belevaló gyerek 5 évesen nagyon jól érezheti magát a nyári napközis táborban – magyarázza Gacsályiné Frányó Zsuzsanna óvodapedagógus. – Azonban ha egy gyerek zárkózott, stresszt jelentenek számára az új helyzetek, nem találja fel magát kevéssé ismert környezetben vagy érzelmileg rugalmatlan, akkor alaposan át kell gondolni, hogy nem lehet-e még várni kicsit a táborozással, illetve nagyon körültekintően választani számára tábort és pedagógust. Az óvoda a gyerekek számára „saját közeg” ismert napirenddel, ismert társakkal, pedagógusokkal. A tábor ismeretlen szituáció, ami remek kaland és szórakozás lehet, ha kellően rugalmas hozzá a gyerek.”

Van még néhány szempont, ami fontos lehet annak eldöntésében, küldd-e ovis táborba a gyereket vagy sem. Ezeket Józsa Gabriella dráma- és táncpedagógus, táborvezető segítségével gyűjtöttük össze.

  • Fontos, hogy képes legyen a gyerek hosszabb időt eltölteni a szülő nélkül – ha ezzel az óvodában is probléma van (nem akar ott maradni, hamar haza akar menni), a táborban is lesz.
  • Elengedhetetlen, hogy a kicsi „el tudja látni magát”, vagyis tudjon önállóan öltözni, vécére menni, figyelni a holmijára. Az óvodában ebben az óvó nénik mellett a dajkák segítenek, a táborban viszont erre nincs külön személyzet. Ha szükséges, természetesen kap a kicsi segítséget, de ha ezeket sosem képes segítség nélkül megoldani, az mindenkinek nehézséget okoz.
  • Jó, ha szeret a gyerek társaságban lenni, nem okoz problémát számára, ha sokan vannak körülötte.
Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Ilyen a jó tábor

Persze, fontos, hogy focis, táncos vagy épp kézműves táborról van szó, alapvető, hogy a foglalkozások a kicsik érdeklődésének megfeleljenek (és ne a szülő erőltessen valamit, amihez esetleg a gyereknek nincs is igazán kedve), de ezen kívül még van sok fontos dolog, ami segíthet a választásban.

1. Ismerőssel könnyebb

„Nagyon jó, ha van a gyerek és a szülő számára is ismerős pedagógus a táborban – emeli ki óvodapedagógus szakértőnk. – Fontos, hogy tudja a szülő, kinek a kezébe adja a gyerekét. Ez bizalmi kérdés, még kisiskolás korban is. Az ovis gyerek számára az ismerős felnőtt nagyon megkönnyíti az új helyzethez való alkalmazkodást. Persze, az is számít, ha ott van vele egy-két kis barátja, de ebben az életkorban még a kortárs kapcsolatok nem feltétlenül elegendőek a biztonságérzet meglétéhez, a felnőtthöz való kötődés meghatározóbb.”

2. Figyelembe veszi a gyerek igényeit

Az óvodás korosztály számára különösen fontos, hogy az ő igényeikhez és napirendjükhöz kapcsolódóan legyen szervezve a tábor órarendje. „Ha a 13 évesekkel együtt vannak kezelve a kicsik, az nagyon nem ideális. Az a jó, ha az ovisok együtt, az ő tempójuk, tűréshatáruk, ritmusuk figyelembe vételével tudnak részt venni a táborban – figyelmeztet Gacsályiné Frányó Zsuzsanna. – Ahogy a különórákat is inkább nagycsoportban javaslom, szerintem ez a táborra is igaz általában.”

3. Eléggé szabad

„A gyerek legfontosabb létszükséglete a játék, pontosabban a szabad játék – a táborban is ez a legfontosabb. Akkor lesz élhető ez a néhány nap a kicsi gyerekeknek, ha kevés a foglalkozás, sok a játék. Nem az a jó fejlesztés, ha állandóan foglalkozások vannak, nem jó túlfoglalkoztatni a gyerekeket – nyáron különösen.”

4. Van elég infó

„Sokat segít, ha a gyerek és a szülő ismerik a helyszínt, esetleg a tábor előtt meg tudják nézni – javasolja Józsa Gabriella táborvezető. – Jó, ha van nyitottság a táboroztatók részéről az előzetes kérdésekre, vagyis a szülő bátran kérdezhet, és kap is hasznos, praktikus információt.” Mindez persze a másik oldalról is fontos. „Ideális, ha készül a gyerekekről anamnézislap a tábor előtt olyan fontos infókkal, hogy milyen az ő napirendje, szokott-e délután aludni, hogyan lehet őt megnyugtatni. Jó érzés a szülőnek is, hogy a táboroztatókat érdekli, hogyan kapcsolódhatnak a gyerekhez, és számukra is hasznosak ezek az információk” – teszi hozzá az óvodapedagógus.

5. Van lehetőség pihenni

„Az óvodás korosztályban még nagyon fontos a délutáni pihenés. Nem feltétlenül alvás (aki igényli, annak jó lenne ezt is biztosítani), de legalább egy kis lenyugvás, kikapcsolás szükséges az ilyen korú gyerekeknek.”

6. Felkészültek a szakemberek

„Az adott korcsoportok jellemzőinek ismerete és az ismeretek praktikus alkalmazása elengedhetetlen a jó táborvezetők részéről – folytatja Gabriella. – Ebben az életkorban a gyerekeknek még differenciált figyelemre van szükségük, vagyis nem az egész csoporthoz szóló utasításokra vagy dicséretekre, hanem neki szóló felszólításokra, biztatásokra. A korosztálynak megfelelő kommunikáció és feladatok, tevékenységek alapvetőek abban, hogy a gyereknek sikerélményei legyenek a tábor ideje alatt. Jó, ha a szakember irányításával a nagyobb és a kisebb gyerekek együtt tudnak működni: a nagyok segítenek a kicsiknek, amire általában büszkék, a kicsiknek pedig biztonságérzetet adhat a nagyobb gyerekek figyelme. És persze elengedhetetlen az értő odafigyelés: ha egy kisgyerek például nem éri fel az asztalt, kapjon párnát, ha nem boldogul egy zippzárral, legyen, aki ezt észreveszi és segít neki. A legeslegfontosabb pedig, hogy szeretettel kell foglalkozni velük, és figyelni rájuk.”

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Amit te tehetsz, hogy a gyerek jól érezze magát

A te hozzáállásod, gondosságod és szavaid sokat számítanak abban, hogyan alakul a tábor mindannyiótok számára. Az óvodapedagógus szerint így tudod a legjobban felkészíteni a gyereket:

  • Legyen bizalmad azok felé, akikhez küldöd a gyereket. Ha ismered őket, vagy ha kellőképp utánajártál, akkor bízz abban, hogy minden rendben lesz – miért ne lenne?
  • Komunikálj a gyerekkel nyíltan, mondd neki például ezt: „Meg fogod próbálni és ügyes leszel”. Éreztesd azt, hogy mi lenne a cél, mi lenne a jó, de hogy akkor sincs semmi probléma, ha esetleg nem jön össze. Ha az első nap esetleg nehézkes, majd a második valószínűleg jobb lesz.
  • Érd el, hogy a lehető legkomfortosabb legyen neki a helyzet: vigyen magával alvókát, olyan ruhában legyen, amit kimondottan szeret, legyen olyan fürdőruha, törülköző például az úszótáborba, amit szívesen és könnyen használ.

És jöjjön még néhány abszolút praktikus tanács a gyakorló táborvezető szakértőnktől.

  • Beszélgessetek előre a táborról, jó, ha a gyereknek vannak előzetes infói. És persze az is, ha azt érzi, hogy a szülője szerint ő jó helyen lesz.
  • Figyeljenek oda a csomagolásra, legyen nála minden, amit a táborvezetők kértek, és amitől ő biztonságban érzi magát (például plüss).
  • Érjetek időben oda reggel, ne csak úgy beessetek a foglalkozásokra. Legyen ideje a gyereknek akklimatizálódni, ismerkedni a hellyel és a többiekkel, és ne legyen stressz számára a reggeli kapkodás.
  • Ne búcsúzkodjatok hosszasan érkezés után.
  • Ne keresd őt napközben. Ha adsz is neki telefont, okoseszközt, ne hívogasd a tábor ideje alatt. Ez csak megzavarja őt, kizökkenti a ritmusból. A táboroztatók úgyis keresni fognak, ha valami baj van.
  • Időben érj oda délutánonként a kicsiért.