Baba

Hasmenés a babáknál – okok, tünetek, teendő

Sokszor nehéz megállapítani, hogy valóban hasmenéssel állunk szemben vagy csak egy kicsit több gyümölcsöt evett a kicsi. Nézzük a tüneteket, az okokat és hogy mit lehet tenni ilyenkor.
2017. Február 17.

Mit tegyél, ha mindig tele a pelus?

A babák széklete igen sokféle állagú és színű lehet attól függően, hogy mit evett a gyermek (anyatejet, tápszert vagy rendes ételt). Általánosságban elmondható, hogy a picik széklete sokkal hígabb, mint a felnőtteké, és az sem szokatlan, hogy gyakran még az átlagosnál is folyósabb. Azonban, ha hirtelen vizesen híg és nagy mennyiségű a végtermék, ezt pedig sorozatban többször produkálja a gyerekünk, akkor valószínűleg hasmenése van. A WebMd összegyűjtötte, mi a teendőd ebben az esetben.

A hasmenés okai

Rengeteg féle ok állhat a háttérben. Íme néhány példa:

– Fertőzés, melyet vírus, baktérium vagy valamilyen parazita okoz. Sajnos a kicsik nagyon könnyen összeszednek ilyesmit, hiszen még egy 2-3 évesnek is gyakran van a szájában a keze.

– Ételallergia vagy gyógyszerre való érzékenység

– Túl sok gyümölcslé elfogyasztása

– Mérgezés- COVID-19 fertőzés

A hasmenés következményei

A hasmenés következtében a szervezet sok vizet veszít, ezzel együtt pedig fontos ásványi anyagok, ún. elektrolitok is kiürülnek a szervezetből, ami kiszáradáshoz vezethet. A babák nagyon hamar kiszáradhatnak – gyakorlatilag, ahogy a hasmenés megkezdődik, 1-2 napon belül – ez pedig nagyon veszélyes lehet, különösen újszülöttek esetében.Mindenképpen hívjuk az orvos, ha az alábbi tüneteket észleljük:

– kevesebb vizelet (kevesebb a pisis pelus)

– nyűgösség, sírósság

– száraz ajkak

– könnyek nélküli sírás

– aluszékonyság, fáradékonyság

– beesett kutacs

– száraz bőr (ha összecsippentjük az ujjunkkal, nem ugrik vissza a bőre)Szintén tárcsázzuk a gyerekorvos számát, ha a babának hasmenése van és 6 hónapnál fiatalabb vagy az alábbi tüneteket tapasztaljuk:

– nagyon magas láza van (39 fokos vagy magasabb)

– fáj a hasa

– véres vagy gennyes a széklete, esetleg fekete, fehér vagy piros színű

– aluszékony

– hány

Mit lehet tenni?

Az orvosok nem szokták javasolni a recept nélküli szerek használatát gyerekek esetében. Ellenben lehetséges, hogy antibiotikumot vagy valamilyen parazita-ellenes szert írt fel bakteriális fertőzés esetén. Azokat a kisbabákat, akiknél súlyos hasmenést állapítanak meg, a kórházban tarthatják, mialatt infúziót kapnak.Elképzelhető, hogy az orvos javasolni fogja, hogy szerezzünk be rehidratáló folyadékot, mely elektrolitokat tartalmaz és segít megelőzni vagy orvosolni a kezdetleges kiszáradás tüneteit. Rehidratáló folyadékot általában minden patikában kapni lehet és egy nagyon jó megoldás ilyen esetekben.Ha a gyermekünk már fogyaszt szilárd táplálékot, az orvos valószínűleg diétát fog javasolni. Ilyenkor banánt, almapürét, főtt rizst adhatunk a kicsinek, míg a hasmenés elmúlik. A szoptató édesanyáknak ilyenkor javasolják, hogy ők is kerüljék a hígabb székletet okozó ételek fogyasztását, hogy ez ne irritálja tovább a baba gyomrát.Hasmenés esetén az alábbi ételeket semmiképpen ne adjuk a babáknak:

– zsíros fogások

– rostdús ételek

– tejtermékek (pl. tej, sajt)

– édességek (pl. csoki, cukorka, sütemények, üdítőitalok)A vírusos vagy bakteriális fertőzés okozta hasmenés fertőző, ezért figyeljünk oda a napi többszöri alapos (szappannal, meleg vízzel való) kézmosásra különösen pelenkacsere előtt és után. Tartsuk tisztán a pelenkázót, ilyenkor fertőtlenítsük gyakrabban. A gyermeket pedig addig semmiképpen ne vigyük bölcsibe vagy oviba, míg teljesen meg nem gyógyul.Kapcsolódó cikkek: