Szoptatás: 9 dolog, amiből baj lehet
A tej mennyisége mindig attól függ, hogy a baba megfelelő hatékonysággal és gyakorisággal tud-e szopizni. Ha igen, akkor elegendő tejhez fog jutni, amelynek mennyisége mindig alkalmazkodik a baba igényeihez.
Amikor mellre kerül a csecsemő, a szopás hatására az anya agyalapi mirigyéből két hormon: oxytocin és prolaktin szabadul fel.
A prolaktint tekintik a tejtermelő hormonnak. Minél gyakrabban és hatékonyabban szopik a csecsemő, annál több prolaktin szabadul fel, és annál több tej képződik. Ha a csecsemőnek több tejre van szüksége, akkor gyakrabban kell megszoptatni, így a tej mennyisége emelkedni fog.
A másik hormon, az oxytocin, összehúzódásokat idéz elő a mellben, ami a tejet a tejcsatornákon keresztül az emlőbimbó felé továbbítja, és ezúton jut hozzá a csecsemő az anyatejhez. Ezt a tejkilövellési folyamatot “let-down” reflexnek nevezik. Sok anya bizsergést érez a mellében röviddel azután, hogy a szoptatást megkezdte.
A tejképződésben a kereslet-kínálat elve működik. Kezdetben az anya szervezete nem tudja, hogy a babának mennyi tejre van szüksége. Azáltal, hogy gyakrabban szopik a csecsemő, az anya szervezete automatikusan alkalmazkodik, és a tejképződés a csecsemő igényeinek megfelelően alakul.
Ha úgy tűnik, hogy a tejképződés nem felel meg a csecsemő igényeinek, akkor fontos megvizsgálni, hogy mi az, ami megzavarja a tejképződést, és a tej mennyiségének csökkenését okozza.
Ezek lehetnek:
1, Pótlás
Amikor cumisüvegből adunk tápszert, vizet vagy akár gyümölcslevet a babának az első hetekben, akkor akadályozzuk az anyatej képződését. A pótlás kiváltja a szoptatást: eltelíti a csecsemőt, emiatt kevesebbszer fog szopni, így hosszabb idő telik el két szoptatás között. Minél több tápszert kap, annál kevesebb tej fog termelődni. A hozzátáplálás csökkenti a tejképződést.
2, Testtartás, mellretétel
A szoptatás sikerességében nagyon fontos a helyes testtartás: a babának oldalt fekve, egész testével az anya testével szemben kell lennie. A fejét ne kelljen az anya melle felé elfordítania ahhoz, hogy elérje a azt. A csecsemőnek nagyra kell nyitnia a száját, mielőtt az anya mellre helyezné. A bimbóudvar területének a lehető legnagyobb részét be kell kapnia.
3, Cumizavar
A babát megzavarhatja a cumi használata, mert a cumi eltérő szopási technikát kíván. Ha a csecsemő a cumi használat miatt nem szopik rendesen, akkor nem lesz képes hatékonyan stimulálni a mellet és nem fog elegendő tej termelődni.
4, Nyugtató cumi
A cumi mellpótlék: a baba szopási igényeit cumival elégíti ki, ahelyett, hogy szopizna. E miatt kevesebb időt fog eltölteni a mellen, és nem alakul ki a kereslet-kínálat elve, nem alakul ki, az igény szerinti tejképződés. Szopizás helyett cumizik tulajdonképpen.
5, Bimbóvédő használata
A bimbóvédő gátolja azoknak az impulzusok számát, melyek az agyhoz vezetnek. A tejképződés lassulhat.
6, Időre szoptatás
Az időre szoptatás ellenkezik a baba természetes igényével, akadályozza a kereslet-kínálat elvén működő tejképződést. A kereslet-kínálat akkor valósul meg, ha a baba annyiszor szopik, ahányszor akar.
7, Aluszékony csecsemő
Néhány baba sokat alszik, nem ébred fel arra, hogy éhes, kevesebb alkalommal szopik és akkor is rövid ideig. Ilyen babáknál ha azt tapasztaljuk, hogy nem a megfelelő ütemben gyarapszik, nincs elég pisis és kakis pelenkája, akkor fontos, hogy rendszeresen felébresszük és legalább két óránként megszoptassuk.
Amíg a csecsemő meg nem tanulja azt, hogy elegendő mennyiséget egyen, addig az anyának kell eldöntenie, hogy milyen gyakran szopjon.
8, A szoptatás időbeli korlátozása
A babák általában ha tehetik és nem korlátozzák ebben őket, akkor hosszan szopnak egy-egy szoptatás alkalmával (akár 45-50 percig is). Ezzel nem csak az előtejet, hanem a kalóriadúsabb utótejet is magához veszi. Ha korlátozzuk a szopási időt, akkor nem jut majd hozzá a baba a zsírosabb tejhez, nem üríti ki a mellet, így nem fog elegendő tej termelődni.
9, Egy mellből történő szoptatás
Ha az anya azt szeretné, hogy elegendő vagy esetleg több teje legyen, akkor mindkét mellből érdemes szoptatni a babát. Az egy mellből szoptatás kevesebb tejet eredményez.
+1, Fáradtság és stressz: negatívan befolyásolja a tejképződést és a tejkilövellés is. A nap folyamán az anyának több alkalommal kell pihennie.
A cikk a La Leche Liga útmutatása alapján készült.
Kapcsolódó cikkeink szoptatás témában:
- Szoptatás: mitől csökkenhet az anyatej mennyisége?
- Össze-vissza szoptatás helyett tápszer?
- Mellpótlékok
Forrás: La Leche Liga Magyarország