A jó idő, a nyár együtt jár a sebek, horzsolások, kisebb-nagyobb „bibik” gyógyítgatásával a kisgyermekes háztartásokban. A gyerekek több időt töltenek a szabad levegőn, többet szaladnak, másznak és esnek, a rövidebb ruhadarabokban pedig többször sérül meg a bőr, mint a hűvösebb évszakokban, amikor jóval több és vastagabb ruhatakaró védi a testfelületet. A nyár tehát a sebkezelések időszaka is.
Ha megfelelően kitisztítottuk és elláttuk a kisebb sérüléseket, akkor szükségessé válhat a sérülés bekötözése is. Felmerülhet azonban bennünk a kérdés, hogy nem ragad-e a sebbe a kötszer, és ha így járunk, akkor mi a teendő.
Kezeljük fertőtlenítővel a sebet!
Nos, jó hír, hogy ha mindent megfelelően csinálunk, akkor nem jellemző, hogy a kötszer beleragadjon a sebbe. Ennek a veszélye egyébként akkor áll fenn, ha a sérülés gennyesedik, hiszen a sebből szivárgó váladék révén tapadhat oda az anyag. Ennek elkerülése végett érdemes a sebet gondosan bekenni fertőtlenítővel – ezt egyébként is meg kell tennünk –, amely többek között azt is megakadályozza, hogy a kötszer beleragadjon a sebbe. Jó tehát, ha a házipatikánkban mindig található sebfertőtlenítő.
Ha minden elővigyázatosságunk ellenére mégis azt vesszük észre, hogy a kötszer hozzátapadt a sérüléshez, akkor szép óvatosan – minél kisebb fájdalmat okozva – húzzuk le róla. A műveletet megkönnyebbítheti, ha eltereljük a gyermek figyelmét: bevethetjük a kedvenc rajzfilmjét vagy zeneszámát, esetleg bármi mást, amiről tudjuk, hogy leköti pár percre. Ezután tanácsos újra kitisztítani és fertőtleníteni a sebet.
Kapcsolódó cikkek:
– Leragasszuk vagy szabadon gyógyuljon?
– A seb elfertőződésének jelei
– Hogyan állítsuk el a vérzést?
– Megsérült a gyerek: mikor forduljunk orvoshoz?
– Sebtípusok és kezelési módjuk gyermekeknél
– Mi legyen a családi elsősegélydobozban?
– Bevett sebkezelési módszerek, amit tilos alkalmazni