Az anya szerint a legfontosabb percek: az ébredés utáni három perc, az iskolából vagy az óvodából való hazaérkezés utáni három perc, valamint a lefekvés előtti három perc. Nyilván minden együtt töltött perc számít, de szerinte ezek a legfontosabb pillanatok egy kisgyerek napjában.
Vajon tényleg ez a kilenc perc a legfontosabb? Mit mondanak a szakértők?
Joanna Seidel, szociális munkás, a Toronto Family Therapy & Mediation Intézet klinikai igazgatója szerint a videó valószínűleg a kötődéselméletre utal, vagyis arra, hogy a szülő segít a gyermeknek, hogy biztonságban és védve érezze magát. Kutatások szerint a szülő és a baba közötti kötődés minősége hatással lehet a szociális és érzelmi fejlődésére.
„Azok a percek, amelyekre az anya a videóban utal, mind jelentősek, ezek a rutin és az átmenet időszakai, tehát olyan pillanatok, amikor kiemelten fontos a szülői szerepvállalás” – magyarázza Seidel a Parents.com-nak.
Bár a videónak van létjogosultsága, sok szülő számára, aki megpróbálja megtalálni a munka és a magánélet egyensúlyát, biztosan nem reális. Alesia Limongelli, aki maga is próbál lavírozni a család és a munka között úgy fogalmazott, hogy ez egy nagyszerű koncepció, de nem szabadna csak ezeknek a pillanatnak kiemelt jelentőséget tulajdonítani. „Ahelyett, hogy azok a bizonyos percek valahogy fontosabbak lennének a többinél, szerintem ez jó emlékeztetőül szolgál arra, hogy minden nap szánjunk időt – még ha csak néhány percet is – arra, hogy tudatosan jelen legyünk a gyerekünk életében, vele együtt legyünk”– mondja Limongelli.
Seidel egyetért ezzel. Ahelyett, hogy bűntudatot éreznél, inkább alakítsd át ezt a mintát úgy, hogy az neked és a családod időbeosztásának megfeleljen.
„Néhány ötlet: igyekezzünk minden nap együtt étkezni. Munka után legyen idő arra, hogy elmenjetek a játszótérre vagy akár a fürdési idő is lehet közös pillanat”– mondja Seidel. Ezekben a együtt töltött időkben pedig próbáljunk meg tudatosan jelen lenni, valóban közösen együtt lenni a gyerekünkkel.