Anya

Ennyi lenne egy kisgyermekes anya ideális alvásideje

Nemcsak a mennyiség, a minőség is számít. Ehhez persze sokszor meg kell várnunk, hogy a legkisebb is eljusson legalább az óvodáig...
2025. Május 18.

Kilenc óra, hét-nyolc óra, hat óra… sokféle számot hallottunk már, ha az a kérdés, mennyit kell aludnunk ideális esetben.
Ám ez az érték függ az életkorunktól, sőt attól is, hogy nők vagy férfiak vagyunk-e. A National Sleep Foundation és más alváskutatások ajánlása alapján elmondható, hogy egy kisgyermekes anyának, aki körülbelül a harmincas éveiben jár legalább hét-nyolc órát kellene aludnia, de a kilenc sem számít soknak.
Ez az az időtartam, amely a legtöbb felnőtt nő számára elegendő a fizikai regenerációhoz, a mentális frissességhez és az érzelmi egyensúly fenntartásához. Sokan vagyunk persze, akik sok mindent megadnánk ennek a kétharmadáért is…

Hiszen egy tipikus anya alvására jellemző, hogy:

  • gyakran megszakított (éjszakai etetés vay a megébredő kicsi miatt),
  • rendszertelen lehet (mert nem csak rajta múlik, mikor kerül ágyba)
  • és nem mindig pihentető, még akkor sem, ha óraszámban elegendőnek tűnik
    alvás

    Fotó: Getty

Ha egy ilyen korú nő alvásideje huzamosabb ideig a hat óra alatt marad, az hosszú távon fizikailag is káros lehet. De az összértéken kívül fontos az is, hogy legyenek minél hosszabb összefüggő alvásidők (vagyis ritkán ébredjen fel éjjel az illető), mert a mélyalvási szakaszok csak így jönnek létre. Ha éjjel az alvásunk kevés, vagy roszs minőségű, az sem ördögtől való, ha napközben ledőlünk egy kicsit (már ak megteheti).

A tartós alváshiány nem „csak fáradtságot” jelent, hanem:

– csökkenti az immunrendszer hatékonyságát,

– növeli a szorongás és depresszió kockázatát,

– rontja a koncentrációt és reakcióidőt,

– hosszú távon szív- és anyagcsere-betegségekhez is hozzájárulhat.

Jó alvás persze csak akkor következik be, ha este könnyen elszenderedünk. Ehhez ki lehet próbálni az úgynevezett fehérzaj-generátort, és alkalmazhatunk olyan alvástámogató technikákat is, mint a relaxáció, a légzésgyakorlatok – és persze a képernyőidő korlátozása elalvás előtt. Tudjuk, mindez kevés, ha pár óra múlva felsír a legkisebb…