Baba

Babák mozgásfejlődése: a legfontosabb mérföldkövek

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy minden baba más, ezért eltérő ütemben fejlődik. Ugyanakkor érdemes ismerni a mozgásfejlődés fontos mérföldköveit, hogy ne essünk kétségbe, ha lassabb tempó és azért is, hogy időben segítséget tudjunk kérni.
2024. Augusztus 02.

Az én babám még nem csinálja

A szakemberek a mozgásfejlődés mérföldköveit időintervallumokban határozzák meg, amelyek akár három hónap különbséget is mutathatnak. Ez néha megzavarja a szülőket és gyakran teszik fel a kérdést hogy mikor kell tudnia az adott mozgásformát a babának.

A babák mozgásfejlődése nagyon sokféle lehet, amit több tényező is befolyásol. Mozgásfejlődést befolyásoló tényező például a baba izomzatának milyensége. Szintén befolyásoló tényező a babák személyisége, temperamentuma. Fontos az is, hogy a baba hol és milyen keménységű felületen tölti el ébren levő idejének nagy részét. Befolyásolja a fejlődést, hogy adunk-e biztonságos teret a babának ahhoz, hogy próbálgassa a mozgást, elég ingergazdag-e a környezete.

Az egészséges fejlődésnek megvannak a maga mérföldkövei. Nem kell, hogy a baba mindent adott hónapra megcsináljon, de ha egy néhány hónapos intervallumon belül sem tud elsajátítani alapvető mozgásokat, az gondot jelezhet. Még ez sem biztos, hogy baj, de érdemes odafigyelni, és szakemberhez fordulni. Vagyis legyünk türelmesek, de csak egy pontig. Nem mindegy a sorrend azonban és az is fontos, hogy ne maradjon ki egy-egy mozgásforma. Az, hogy adott mozgást mennyi ideiig „gyakorol” a baba, már teljesen egyénfüggő. Fontos továbbá az is, hogy ne próbáljuk meg siettetni a mozgását: ne járassuk, ne tegyük ülőhelyzetbe, amig nem képes rá magáról. Ezzel nem segítünk, hanem épp ellenkezőleg, ártunk vele.

baba mászik

Kép: Getty Images

Az alábbi mozgásfejlődési szakaszok lehetnek irányadók, amelyek mögött sok kutatási tapasztalat áll. A sorrend fontos, mert csak egymásra módon épülhetnek az újabb és újabb szakaszok.

Két hónapos korig

Hason fekve képes felemelni a fejét, átfordítani. A mozgást követi a tekintetével. Nyújtogatja a karjait, lábait, ujjait. Képes megmarkolni nagyobb dolgokat.

Három hónapos korig

Felismeri az arcod, nézegeti a kezét, képes az ujjaidba kapaszkodni. Stabilan emeli a fejét, megtartja középen, háton fekve kezét a szájához emeli.

Négy hónapos korig

Szimmetrikusan támaszkodik az alkarján.

Öt hónapos korig

Képes a hátáról az oldalára fordulni mindét irányba. Aktívan mozgatja kezét és lábát, a fellógatott játékokat megérinti, a tárgyakat megfogja, nézegeti, szájához emeli.

Hat hónapos korig

Játék közben a tárgyakért nyúl, átteszi őket egyik kezéből a másikba. A hátáról a hasára fordul és vissza.

Hét hónapos korig

Már a hasáról a hátára is fordul mindkét irányba. Hason fekve a karjára támaszkodik.

Kilenc hónapos korig

Képes felvenni dolgokat a kezével. Váltott kézzel és lábbal kúszik, négykézláb állva hintázik, fenekét a magasba tolja.

Tíz hónapos korig

Önállóan ül. Képes mászni.

Egy éves korig

Kapaszkodva lépeget.

Tizennyolc hónapos korig

Megteszi az első önálló lépéseit.